Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2020, 09:17 Aktualizované dňa 18.05.2020 o 12:27

Nedôveryhodný svedok a umelec, ktorý nehovorí fakty. Kočner pred súdom kritizoval svojho brata

Ivan Kočner pred vyšetrovateľom vypovedal, že mu jeho brat Marian hovoril o možnosti zavraždiť novinára na oslave jeho narodenín.

Nedôveryhodný svedok a umelec, ktorý nehovorí fakty. Kočner pred súdom kritizoval svojho brata
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Jedného novinára treba dať „dolu“, potom ešte jedného a potom dajú pokoj. Vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom to minulý rok uviedol svedok Ivan Kočner ako citát jeho brata Mariana Kočnera.

Jeho svedeckú výpoveď čítala predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová potom, čo Kočner odmietol vypovedať v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Citát, ktorý spomenul vo svojej svedeckej výpovedi brat obžalovaného, mal zaznieť pred rokmi počas ich spoločnej debaty na oslave ich rodičov. Marian Kočner mu mal tiež spomínať, že má k dispozícii nahrávku z kauzy Gorila. Ostatných obžalovaných vrátane Aleny Zsuzsovej mu nikdy nespomínal.

Marian Kočner považuje svojho brata za nedôveryhodného svedka. Brata má za umelca, ktorý nehovorí fakty. Vo svojej reakcii na čítanie jeho výpovede upozornil, že sa s bratom nestýkajú a dodal, že na oslave rodičov ho iba pretrpel.

Podľa Mariana Kočnera je veľmi ťažké si predstaviť, že by niečo také hovoril niekomu, s kým sa sedem rokov nevidel. Za zaujímavé považuje tiež to, že jeho brat vyšetrovateľovi uviedol vetu o daní novinára „dole“ v rovnakej podobe, ako ju spomínal svedok Peter Tóth.

Brat Mariana Kočnera odmietol vypovedať s odvolaním sa na súrodenecký vzťah. Umožňuje mu to Trestný poriadok. Potom, čo odmietol vypovedať, navrhla obhajoba zahrnúť do dokazovania jeho rozhovor, ktorý vyšiel minulý rok v Denníku N. Senát návrhu vyhovel.

Kočnerov obhajca Marek Para ešte pred predstúpením Ivana Kočnera navrhoval prerušenie trestného konania, kým nerozhodne o prejudiciálnej otázke Súdny dvor Európskej únie. Obhajca má problém s procesným obstaraním komunikácie cez aplikáciu Threema. Prokurátor Juraj Novocký a splnomocnenci poškodených jeho argumentáciu odmietajú. Senát sa k návrhu zatiaľ nevyjadril.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Szabó, Zsuzsová a Marian Kočner Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.