Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2020, 08:06

Čaputová išla do vopred prehratého boja. Politicky to nebolo veľmi šťastné, hovorí publicista

Prehrala ombudsmanka, ale aj prezidentka, ktorá ju podporila, uviedol publicista Juraj Hrabko.

Čaputová išla do vopred prehratého boja. Politicky to nebolo veľmi šťastné, hovorí publicista
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Gesto prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá svojou prítomnosťou pri prerokovávaní Správy o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019 podporila ombudsmanku Máriu Patakyovú, hlave štátu politicky skôr poškodí. V diskusii na Tablet.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Problémom podľa neho nie je rozhodnutie byť prítomný pri prerokovávaní správy, na to mala podľa neho prezidentka plné právo.

Podľa Hrabka však išla do vopred prehratého boja. "Politicky to podľa mňa nebolo veľmi šťastné," tvrdí Hrabko.

"Parlament nesúhlasil s pani verejnou obhajkyňou práv a nevzal jej správu na vedomie. Napriek tomu, že sa tentoraz zúčastnila aj prezidentka. Tým pádom sa to rozhodne nedá považovať za výhru prezidentky, skôr prehru," dodáva. 

"Správa nebola tajná"

"Mala mať vopred predkomunikované, čo budú robiť poslanci, ako sa budú správať. Veď správa nebola tajná, poslanci aj prezidentka ju poznali vopred," upozornil publicista.

Poslanci Národnej rady na štvrtkovom hlasovaní nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019.

Správu okrem opozičných poslancov nepodporil celý klub hnutia Sme rodina a viacerí poslanci OĽaNO.

Zvolenie kandidáta na šéfa Najvyššieho súdu

Súdna rada v pondelok po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu.

Stal sa ním bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta. "Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pôvodne naznačila aj scenár, podľa ktorého by ani tentoraz nemusel byť zvolený predseda NS SR a nastúpili by úplne noví kandidáti," pripomenul Hrabko. 

"A sudcovia si uvedomili, že ak teraz nezvolia niektorého z týchto dvoch kandidátov, pričom Ján Šikuta mal podľa môjho názoru väčšiu šancu ako Ivan Rumana, tak sa môže dostaviť kandidát, s ktorým nebudú spokojní vôbec," dodal. Hrabko predpokladá, že prezidentka Šikutu do funkcie vymenuje.

Rozhodnutie Mamojku

Na margo rozhodnutia Mojmíra Mamojku rezignovať na post ústavného sudcu Hrabko poznamenal, že ním ušetril Ústavný súd od pravdepodobne prvého disciplinárneho konania voči svojmu sudcovi v histórii. 

"Má už svoj vek, nepotrebuje byť predmetom záujmu verejnosti a hromozvodom. Jeho odstúpenie bol dobrý krok, lebo Ústavný súd ako inštitúcia ostal čistý," poznamenal Hrabko.

Mamojkovi sa kládla za vinu konverzácia z telefónu obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera, podľa ktorého sa snažil vybaviť si s ústavným sudcom stretnutie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.