Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 10:25 Aktualizované dňa 15.05.2020 o 11:54

Slovenskí vedci vyvinuli 100-tisíc testov na covid-19, pomôžu aj pri ďalších epidémiách

Premiér Igor Matovič tvrdí, že vývoj testov je kľučový a strategický krok.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Kotian

Pri odhaľovaní prítomnosti nového koronavírusu, ale aj ďalších nepredvídateľných pandemických situáciách v budúcnosti pomôžu testy vyrobené tímom slovenských vedcov.

Registráciu testov v piatok oznámil spolu s autormi diagnostickej pomôcky predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Kľúčový krok pre Slovensko

Premiér označil registráciu slovenských testov za kľúčový a strategický krok pre Slovensko, pre bezpečnosť a zdravie obyvateľov Slovenska.

"Prináša sebestačnosť krajiny pri testovaní a diagnostikovaní nového koronavírusu," upozornil a v tejto súvislosti vyzdvihol aktivitu všetkých, ktorí sa na vývoji testov zúčastnili.

Poukázal zároveň na to, že hoci sa šírenie pandémie podarilo dostať pod kontrolu, testy pomôžu pri odhaľovaní ohnísk prípadných ďalších vĺn pandémie.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík uviedol, že kvalita slovenských testov je plne konkurencieschopná so súčasnými používanými testami vo svete, ba mieri aj ďalej.

"Slovensko má testy a zároveň technológie, ktoré pomôžu nielen pri súčasnej pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, ale aj pri pandemických situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne nastať v budúcnosti," vyhlásil.

Zaplatí to Eset

Autor kľúčového komponentu, vedec a biochemik Pavol Čekan ocenil synergiu vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, rovnako kooperáciu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov.

"Verím, že výraznou mierou prispejeme k tomu, aby sme novému koronavírusu zakrútili krkom," dodal.

Slovenský test na nový koronavírus zaregistroval vo štvrtok 14. mája Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Prvých stotisíc testov, ktoré budú využité výlučne pri testovaní obyvateľov Slovenska, zaplatí Nadácia Eset.

Na vývoji testov a pri ich výrobe okrem Čekanovej firmy Multiplex DX spolupracovali aj spoločnosti Lambda Life i Proscience tech, rovnako tak nezisková organizácia CCCT, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), Vedecký park Univerzity Komenského i Úrad verejného zdravotníctva.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.