Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 17:23

Remišovej úrad sa zmení na ministerstvo, prevezme agendu regionálneho rozvoja

Návrh zákona o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy vo štvrtok schválil parlament.

Remišovej úrad sa zmení na ministerstvo, prevezme agendu regionálneho rozvoja
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku sa zriadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Vznikne transformáciou súčasného Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Návrh zákona o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady hlasmi 82 zo 126 prítomných poslancov. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Nové ministerstvo prevezme pôsobnosť Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a do jeho pôsobnosti sa má presunúť aj oblasť regionálneho rozvoja, a to z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

"Cieľom týchto zmien je centralizácia a koncentrácia agendy regionálneho rozvoja a eurofondov na jedno ministerstvo s cieľom zlepšenia koordinácie regionálneho rozvoja, optimalizácie implementačnej štruktúry riadenia eurofondov, posilnenia princípov transparentnosti, efektívnosti, hospodárnosti, účelnosti a výsledkovej orientácie, na ktoré kladie dôraz aj Európska komisia," konštatuje sa v dôvodovej správe.


Podpredsedovi vlády sa zároveň podľa návrhu vytvorí právny rámec a inštitucionálne zázemie, aby mohol v oblasti legislatívy plniť úlohy súvisiace s usmerňovaním a koordinovaním plnenia úloh, vykonávať posúdenia interných a externých konzultačných služieb ekonomického, finančného, právneho a iného obdobného charakteru, vykonávaných alebo obstarávaných ministerstvami či ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy.

Rovnako tak má vykonávať napríklad aj posúdenia interných a externých právnych služieb a právneho zastúpenia.

Cieľom návrhu zákona je súčasne zveriť do pôsobnosti Úradu vlády zabezpečovanie plánovania v oblasti investícií a strategického plánovania a strategické projektové riadenie vrátane vypracovania národného strategického investičného rámca a kontroly jeho implementácie.

Zaisťovať má aj koordináciu investičných projektov určených vládou s výnimkou činností zverených MIRRI SR.

S cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a produktivitu slovenskej ekonomiky sa tiež zriadi nový poradný orgán, Rada vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu. Jej predsedom by mal byť minister hospodárstva.

Pre prechod pôsobnosti zanikajúceho ÚPVII na nové ministerstvo sa navrhuje účinnosť 1. júla. Presun pôsobnosti v oblasti regionálneho rozvoja z agrorezortu na MIRRI by mal nadobudnúť účinnosť 1. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.