Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 20:05

Minister zahraničia o otváraní hraníc so susedmi: Blížime sa k tomu momentu, nebude to bez limitov

Zatváranie hraníc bol adekvátny krok, pretože umožnilo zastaviť šírenie vírusu, hovorí minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Pôsobíte v diplomacii viac ako 20 rokov. Dokázali ste si predstaviť, odkedy sme vstúpili do Schengenu, že sa ešte niekedy znovu zatvoria hranice?
Úprimne, nie v takomto rozsahu. Aj Schengen a celý systém síce pozná situácie, keď sa obmedzia hranice a zavedú sa kontroly. Napríklad keď sú veľké športové podujatia, členské štáty majú oveľa väčšie právomoci obmedziť hranice. Toto však asi nečakal nikto. My sme si veľmi zvykli, že môžeme cestovať krížom-krážom, a teraz vidíme, ako to vyzerá, keď sa v nejakej oblasti Európa vypne. Je to vážny zásah.

Kedy sa budeme môcť znovu pohybovať voľne? Bude to tento rok alebo až budúci?
Rozumiem očakávaniam, že ľudia by chceli počuť dátum, ale prvým kritériom zostáva, že všetko závisí od epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách. Hovoríme to stále dokola. Ale aj zdravý rozum káže, že to nemôže byť založené na ničom inom. Bude to postupné a fázovité, nebude to „big bang“. Ťažko očakávať, že dobrá situácia v jednej krajine spôsobí domino efekt, ktorý otvorí celú Európu. To by bolo nezodpovedné. Najskôr sa budú zohľadňovať susediace krajiny. My sa budeme pozerať na Rakúšanov a Čechov a oni sa budú pozerať na nás.

Vy si osobne myslíte, že v prípade našich susedných krajín sa blíži čas otvorenia hraníc?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.