Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 00:00

Šéf SND: Straty rátame na viac ako milión eur, premiér bude menej

Riaditeľ Slovenského národného divadla Peter Kováč v rozhovore pre Hospodárske noviny vysvetlil, ako sa ocitli na pokraji platobnej neschopnosti a čo to bude znamenať pre budúcu sezónu.

Šéf SND: Straty rátame na viac ako milión eur, premiér bude menej
Zdroj: TASR

Ako vyzerá život v Slovenskom národnom divadle, keď je nútene zatvorené?
Divadlo sme zatvorili 9. marca, čiže ešte skôr, ako o tom rozhodla vláda, lebo v noci predtým som sa dozvedel, že jedna naša zamestnankyňa bola pozitívne diagnostikovaná na koronavírus. Takže sme zavretí prakticky už druhý mesiac. Ideme v režime na veľmi malý plyn, pretože je vyhlásený a stále platí mimoriadny stav pre divadlá, čo znamená, že neskúšame ani nehráme, robíme iba nevyhnutné práce, ktorými zabezpečujeme ochranu štátneho majetku.

Do roboty teda musia chodiť iba isté skupiny zamestnancov. Teraz, keď sa už uvoľňujú opatrenia, začínajú po malých organizovaných skupinkách chodiť predovšetkým technické a robotnícke zložky, a robíme práce, na ktoré väčšinou nie je v priebehu sezóny čas. Opravujú sa staré dekorácie, maľuje sa, umýva sa, aby sme sa tak dali „do pucu“. No a očakávame, aj keď to nevieme s istotou, ale považujeme to za pravdepodobné, že v septembri by sme mohli otvoriť. Čiže naplno nastúpime do práce v polovici augusta.

Podľa plánu postupného uvoľňovania opatrení by sa však divadlá mali otvoriť už 20. mája. Nevyužijete to?
Čo bude v máji a júni, ešte presne neviem, aby sme mohli otvoriť, musel by byť odvolaný mimoriadny stav, to je jedna vec. Druhá vec je, že pani ministerka kultúry rozhodla, že k 30. aprílu ukončí aktuálnu platnú sezónu a neviem, či ešte toto rozhodnutie prehodnotí alebo neprehodnotí.

A prečo takto ukončila sezónu?
To sa musíte opýtať pani ministerky. Neviem.

Bolo to s vami konzultované?
Nie.

Platí toto skoré ukončenie sezóny pre všetky divadlá?
Len pre divadlá, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo kultúry, a tie sú štyri. Nová scéna, bystrická opera, štátne divadlo v Košiciach a Slovenské národné divadlo. V prípade, že by ešte revidovala toto rozhodnutie, v júni by sme vedeli minimálne skúšať, pretože máme ešte niekoľko takých inscenácií, ktoré potrebujeme preobsadiť alebo oprášiť, ako my tomu hovoríme. Totiž toho 9. marca sme boli tesne pred niekoľkými premiérami.

Takže všetky tieto tituly plánujeme doskúšať, keď už nie v júni, tak od polovice augusta do začiatku septembra. Práve teraz sa skončila repertoárová rada, takže otvoríme pravdepodobne 12. 9. premiérovu dvoch jednoaktoviek v štúdiu, o týždeň neskôr bude mať Činohra premiéru Kuba a o ďalší týždeň by mala byť premiéra opery Aida. Tieto tri inscenácie určite doskúšame. Ale tak či onak pracujeme s variantnými scenármi, pretože nevieme, kedy budú môcť divadlá reálne otvoriť.

Ak by to bolo tak, že v júni sa môžu otvoriť, existuje šanca, že by ste hrali?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.