Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 16:01 Aktualizované dňa 13.05.2020 o 18:39

Ústavný súd vyhovel Smeru. Pozastavil časť kontroverzného zákona na sledovanie dát

Strana Roberta Fica žiadala pozastavenie účinnosti zákona alebo prednostné vybavenie podnetu.

Ústavný súd vyhovel Smeru. Pozastavil časť kontroverzného zákona na sledovanie dát
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ústavný súd v stredu rozhodol o pozastavení účinnosti časti novely telekomunikačného zákona, ktorá v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu umožnila sprístupňovanie dát od telekomunikačných operátorov Úradu verejného zdravotníctva.

Rozhodnutie sa týka ustanovení, ktoré boli príliš neurčité alebo nateraz neposkytovali dostatočné záruky proti možnému zneužitiu osobných údajov orgánmi štátnej moci. Informoval o tom predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

"Ústavný súd zistil, že časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá, pretože umožňovala štátnej moci spracúvať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takého spracúvania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi. V ďalšej časti pozastavenej právnej úpravy bol síce zrejmý jej účel, avšak chýbali nevyhnutné garancie proti prípadnému zneužitiu spracúvaných osobných údajov," uviedol Fiačan.

Právna úprava podľa jeho slov nezohľadňovala možnosť získať potrebné údaje z menej citlivých zdrojov, respektíve možnosť dosiahnuť sledovaný účel iným, základné práva menej obmedzujúcim spôsobom.

Návrh Smeru

To, či sú sporné ustanovenia protiústavné, bude predmetom ďalšieho konania. Právnu úpravu napadla opozičná strana Smer-SD, ktorá namietala porušenie práva na ochranu súkromia a práva na ochranu osobných údajov. "Namietame protiústavnosť tohto špicľovacieho telekomunikačného zákona, pretože vôbec nie je potrebné takéto informácie zberať," vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý zákon označoval za "špicľovací".

Pozastavenie novely telekomunikačného zákona je zatiaľ najvýraznejší úspech opozičnej politiky Smeru-SD, povedal v stredu Fico.

Strana tiež namietala, že ľudia, ktorí pracujú na úrade, nemajú žiadnu kvalifikáciu na spracovávanie takýchto údajov, a že v zákone nebola nejaká časová os, ktorá by stanovovala, odkedy dokedy sa budú údaje zbierať, približuje Fico.

Namietal aj, že neexistuje žiadna kontrola zákona. "Vo všetkých našich námietkach ÚS dnes povedal, že majú svoje opodstatnenie a na základe toho rozhodol o pozastavení tohto zákona," povedal.

Fico chce navštíviť aj šéfa ÚVZ vo štvrtok alebo piatok, aby strana zistila, od koľkých ľudí boli informácie už získané

Návrh opozície 

Ústavný súd zároveň v stredu nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov na pozastavenie účinnosti zmien v zákone o Súdnej rade a zákona o súdoch.

Súd podľa Fiačana nezistil, že by ich ďalšou aplikáciou mohla vzniknúť bezprostredná hrozba porušovania základných práv a slobôd alebo iná závažná hrozba odôvodňujúca takéto rozhodnutie, v danom prípade najmä ohrozenie riadnej činnosti a fungovania Súdnej rady. Zmeny prijal parlament v rámci mimoriadnych opatrení v justícii v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.