Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 14:52

Čaputovú rozhodnutie Mamojku neprekvapilo, obracia sa na poslancov

Prezidentka Zuzana Čaputová víta, že Mojmír Mamojka sa vzdal svojej funkcie.

Čaputovú rozhodnutie Mamojku neprekvapilo, obracia sa na poslancov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová víta, že sa ústavný sudca Mojmír Mamojka vzdal svojej funkcie. Rozhodnutie Mamojku ju neprekvapilo. Uviedla to v stredu pred vypočutím si správy o činnosti verejnej ochrankyne práv za rok 2019 v parlamente.

Hlava štátu si myslí, že je v záujme všetkých, aby bol nový ústavný sudca zvolený čo najskôr.

"Napriek tomu, že parlament má teraz intenzívny program, tak si do svojich priorít zahrnie aj túto prioritu. Je dobré, aby Ústavný súd (ÚS) SR fungoval v plnom zložení," uviedla Čaputová.

Je zároveň rada, že rozhodnutie v stredu z Mamojkovej strany padlo. "Je to v prospech dôveryhodnosti justície," podotkla prezidentka.

V januári na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka vypovedal o Mamojkovi bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd na podnet Mariana Kočnera.

Sudca to v reakcii odmietol, pričom argumentoval aj tým, že senát súdu, ktorého bol členom, v septembri 2018 odmietol ako zjavne neopodstatnenú sťažnosť Kočnera týkajúcu sa jeho väzby. Mamojka si mal s Kočnerom písať v júni 2018.

Mamojkove kontakty by mali podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu preveriť orgány činné v trestnom konaní.

"Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že Mojmír Mamojka vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu preč,“ uviedol Šeliga. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.