Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 12:52 Aktualizované dňa 13.05.2020 o 18:42

Po kauze s Kočnerom Mamojka končí, funkcie sa vzdal sám

Slovenská informačná služba mala šéfovi Ústavného súdu potvrdiť, že Mamojka bol v kontakte s Kočnerom pred jeho vzatím do väzby.

Po kauze s Kočnerom Mamojka končí, funkcie sa vzdal sám
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie sudcu Ústavného súdu. Informuje o tom Denník N.

Bývalý poslanec Smeru Mamojka musel vysvetľovať, či bol v kontakte s Marianom Kočnerom, neprávoplatne odsúdeným v kauze zmenky a obžalovaným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Fiačan nenašiel pochybenia

Že sa Mamojka funkcie vzdal, potvrdil aj Ústavný súd. "Ústavný súd Slovenskej republiky oznamuje, že sudca ústavného súdu Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie sudcu ústavného súdu písomným oznámením doručeným predsedovi Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivanovi Fiačanovi dňa 13. mája 2020," informoval jeho hovorca Tomáš Senaj.

Fiačan konštatoval, že Mamojkovo slobodné rozhodnutie rešpektuje. "Jedna vec je, ako sa vzhľadom na tieto medializované informácie môže pôsobenie sudcu Mamojku javiť v očiach verejnosti. Druhá vec je, že v súvislosti s rozhodovacou činnosťou sudcu Mamojku som nezistil žiadne pochybenia. Sudca Mamojka v rámci svojej rozhodovacej činnosti dodržiaval svoj sľub sudcu ústavného súdu, svoju funkciu vykonával vysoko profesionálne a odborne," konštatoval Fiačan.

V súvislosti s nedávnymi výzvami z rôznych strán, aby začal disciplinárne konanie voči Mamojkovi, šéf Ústavného súdu povedal, že jeho postup a konanie v tejto veci nemôže podliehať tlaku, vyjadreniam či výzvam kohokoľvek. "V tomto smere budem vždy postupovať nielen ako sudca, ale aj ako predseda súdu autonómne," dodal.

Správa od SIS

Mamojka bude ústavným sudcom do konca mája 2020, zo zákona mu totiž funkcia zaniká uplynutím kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo písomné oznámenie o vzdaní sa funkcie doručené.

Fiačan si o prípade vyžiadal informácie od bezpečnostných zložiek a na základe nich sa chcel rozhodnúť, či začne voči Mamojkovi disciplinárne konanie. Teraz, keď ich dostal, sa však Mamojka vzdal funkcie sám.

Podľa Denníka N mohla byť zásadná najmä odpoveď od Slovenskej informačnej služby. ​Tá mala Fiačanovi potvrdiť, že Mamojka bol v kontakte s Kočnerom pred jeho vzatím do väzby.

Fica rozhodnutie prekvapilo

Predseda Smeru Roberta Fica prekvapilo, že Mamojka sa vzdal funkcie. Jeho osobné rozhodnutie rešpektuje. Povedal to v stredu na tlačovej konferencii.

"Sú ľudia, ktorí znesú väčší verejný tlak, sú ľudia, ktorí znesú menší verejný tlak, ja to nebudem hodnotiť," uviedol Fico. Podotkol tiež, že parlament teraz čaká "náročná tortúra" voľby ďalšieho sudcu na Ústavný súd SR.

Výpoveď Tótha

O Mamojkovi rozprával na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka v januári aj bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd na podnet Kočnera.

Vo februári informoval Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie, že si Mamojka písal s Kočnerom v júni 2018, dva týždne pred jeho zadržaním políciou. Podnikateľ si so sudcom dohadoval termín stretnutia. Podľa reakcie Mamojku k stretnutiu nedošlo a v komunikácii zrejme išlo len o "nejakú obchodno-právnu radu".

Začiatkom mája viaceré médiá na základe správ z Kočnerovej Threemy informovali, že podnikateľ sa pripravoval na stretnutie s Mamojkom na deň 14. júna 2018. Sudca stretnutie s ním popiera. Kočnera zadržala polícia 20. júna 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.