Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2020, 10:25 Aktualizované dňa 06.05.2020 o 11:22

Pellegrini: Vláda ide robiť čistky v štátnej správe pod rúškom boja proti koronavírusu

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil, že Smer nepodporí novelu zákona o štátnej službe.

Pellegrini: Vláda ide robiť čistky v štátnej správe pod rúškom boja proti koronavírusu
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Opozičný Smer nepodporí v pléne Národnej rady novelu zákona o štátnej službe ani návrh na jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Žiada vládu, aby ju do parlamentu ani nepredkladala.

Vyhlásil to podpredseda parlamentu a Smeru Peter Pellegrini. Upozorňuje na snahu vlády urobiť čistky medzi štátnymi úradníkmi a na možné okliešťovanie práv ľudí pod rúškom boja proti novému koronavírusu.

"Je to zákon, ktorý má pod rúškom boja s pandémiou pomôcť urobiť vláde veľké čistky v celej štátnej správe," podotkol Pellegrini s tým, že sa dotýka viac ako 40-tisíc štátnych úradníkov.

Upozornil na to, že novela nešla ani medzirezortným pripomienkovým konaním, a vyzval aj mimovládne organizácie, aby sa na legislatívnu úpravu pozreli.

Ide podľa neho o ďalší pokus vlády zneužiť situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza.

Poznamenal, že je tiež v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Pripomenul predvolebné sľuby koalície, že čistky robiť nebude a že chce zaviesť novú formu profesionality v štátnej správe.

Pellegrini tvrdí, že zákon by mal garantovať profesionalizáciu štátnej služby, odmeňovanie úradníkov, ale aj istoty, aby odborníci na úradoch prežili aj výmenu niekoľkých vlád.

Mrzí ho, že keď sa vláde, premiérovi alebo ministrom niečo nedarí, obviňujú úradníkov zo sabotáže. Apeloval na vládu, aby od toho upustila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.