Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2020, 14:22

Ak Fiačan nezačne konať voči Mamojkovi, Kolíková zajtra zaujme stanovisko

Rozhodnutie v súvislosti s Mojmírom Mamojkom predseda Ústavného súdu zatiaľ nevykonal.

Ak bude ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí vidieť, že predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan nekoná voči sudcovi Mojmírovi Mamojkovi, tak zaujme najneskôr v stredu 6. mája stanovisko. Kolíková to uviedla v utorok po menovaní sudcov v Prezidentskom paláci.

​Ku konkrétnym otázkam súvisiacim s Mamojkom sa Kolíková špecificky nevyjadrila. Uviedla však, že každý sudca akéhokoľvek súdu musí mať kredit, že svoje poslanie vykonáva v súlade so zákonom a ústavou.

„Ak takýto kredit stratí, tak je množstvo spôsobov, ako by mohol skončiť vo funkcii. Jeden zo spôsobov je vzdanie sa, jeden zo spôsobov je disciplinárne konanie a prípadne aj trestnoprávna zodpovednosť,“ informovala Kolíková.

Ako dodala, v prvom rade je to otázka na samotného Mamojku, ako sa s tým vyrovná, a taktiež na Fiačana.

Rozhodnutie v súvislosti s Mamojkom predseda Ústavného súdu zatiaľ nevykonal. Fiačan cez hovorkyňu Martinu Ferencovú odkázal, že naďalej pokračuje v kontinuálnom, systematickom a dôslednom získavaní a vyhodnocovaní podkladov na svoje rozhodnutie vo veci možného disciplinárneho stíhania.

O Mamojkovi rozprával na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka v januári aj bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd na podnet Mariana Kočnera.

Vo februári informoval Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie, že si Mamojka s Kočnerom písal v júni 2018, dva týždne pred jeho zadržaním políciou. Podnikateľ si so sudcom dohadoval termín stretnutia. Podľa reakcie Mamojku k stretnutiu nedošlo a v komunikácii zrejme išlo len o "nejakú obchodno-právnu radu".

Najnovšie v pondelok 4. mája viaceré médiá na základe správ z Threemy Kočnera informovali, že podnikateľ sa pripravoval na stretnutie s Mamojkom na deň 14. júna 2018. Sudca stretnutie s ním popiera. Kočnera zadržala polícia 20. júna 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.