Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2020, 10:46 Aktualizované dňa 30.04.2020 o 11:02

Kočner na súde vyjadril ľútosť nad smrťou Kuciaka: Vražda novinára znie svetom viac ako vražda pápeža

Marian Kočner sa pýtal, čo by smrťou Jána Kuciaka získal. Je ďalších sto, ktorí ho zastúpia, tvrdí.

Kočner na súde vyjadril ľútosť nad smrťou Kuciaka: Vražda novinára znie svetom viac ako vražda pápeža
Zdroj: TASR/Adel Ghannam

V kauze vraždy Jána Kuciaka sa vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde čítali úryvky z článkov zavraždeného novinára. Predsedníčka senátu Ružena Sabová čítala o kauzách Donovaly, Technopol Servis, televízne zmenky a iné.

​Články Jána Kuciaka sú súčasťou dôkazov a podľa obžalobnej verzie dokazujú motív Mariana Kočnera objednať si Kuciakovu vraždu. Tento motív dopĺňajú aj výpovede Kuciakových kolegov z portálu Aktuality.sk. Tí na súde v januári zhodne vypovedali, že Kuciak Kočnera ohrozoval a zapríčinil aj jeho opätovné trestné stíhanie, keď upozornil na chyby pri vyšetrovaní kauzy podvodov s DPH v lyžiarskom stredisku Donovaly.

Po Kuciakovom článku prípad odňali bývalému vyšetrovateľovi Štefanovi Jombikovi, ktorý podľa splnomocnenca Kuciakovcov Daniela Lipšica pracoval v prospech obžalovaného. Kočnera po Kuciakovom článku v kauze obvinili.

Kočner vyjadril ľútosť

"Je zrejmé, že v roku 2017 zavraždený Ján Kuciak nahrádzal prácu orgánov činných v trestnom konaní," uviedol splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Kočner povedal, že Kuciak nebol prvým novinárom, ktorý odkryl viaceré kauzy, či už Donovaly alebo kauzu televíznych zmeniek. Dodal, že v Kuciakových článkoch bolo veľa neprávd.

Kočner na súde zároveň vyhlásil, že mu je úprimne ľúto, čo sa stalo novinárovi a jeho partnerke. "Nikdy snáď nikto nemôže uveriť tomu, že som nechal odpraviť týchto ľudí zo sveta len pre to, že Ján Kuciak o mne písal a písal veci, ktoré by som na svojom portáli vyvrátil," dodal obžalovaný.

Ďalej sa Kočner pýtal, čo by Kuciakovou smrťou získal. "Je ďalších sto, ktorí ho zastúpia. Vražda novinára znie svetom viac ako vražda pápeža. Len úplný idiot by nemohol predpokladať, čo sa z niečoho takého stane," povedal. Následne sa pristavil pri vražde Kušnírovej: "A prečo aj jeho snúbenica, prosím vás? Z akého dôvodu? Tomuto snáď nikto neuverí. Čo jeho snúbenica mala s jeho písaním?"

Na súde sa prehrával aj už medializovaný telefonát medzi Kočnerom a Kuciakom, v ktorom obžalovaný obviňoval novinára, že píše na objednávku. "Ale môžete si byť istý, že začnem sa vám osobne, pán Kuciak, špeciálne venovať," povedal mu Kočner.

Threema sa dnes čítať nebude

Predsedníčka senátu Sabová avizovala pred pokračovaním v dokazovaní, že sa vo štvrtok nebude čítať komunikácia cez aplikáciu Threema. Urobila tak po tom, ako sa Kočner sťažoval, že má mať strana poškodených dopredu informácie o dokazovaní, ktoré on nemá. Sabová ho ubezpečila, že zo strany senátu ani pracovníkov súdu informácie neunikajú, a doplnila, že poradie dokazovania ide podľa obžaloby a je predvídateľné.

Vo štvrtok by sa mala na súde prehrávať aj tlačová konferencia televízie TA3 z roku 2017, počas ktorej Kuciak konfrontoval Kočnera s otázkami o jeho obchodných aktivitách na Donovaloch.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szabó, neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Alena Zs. a Marian K. Marian K. si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.