Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2020, 18:23 Aktualizované dňa 29.04.2020 o 19:55

Parlament odvolal Pőtheovú. S Kočnerom ju spájalo aj video s Trnkom

Pőtheovej úrad hrozil novinárom pokutou desať miliónov eur, pokiaľ nevyzradia zdroj, čím sa mali porušiť základné práva novinárov a slobody tlače.

Parlament odvolal Pőtheovú. S Kočnerom ju spájalo aj video s Trnkom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Soňa Pőtheová končí vo funkcii predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR stredajším hlasovaním. Plénum súhlasilo s návrhom na jej odvolanie, ktorý predložila vláda.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zdôraznila potrebu slobody tlače a ochranu zdroja novinárov.

​Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) doplnil, že nové vedenie úradu by malo vykonať hĺbkový audit rozhodnutí doterajšieho vedenia.

Medializovaná komunikácia Pőtheovej s Marianom Kočnerom podľa neho nie je jej jediný prešľap. Podotkol, že sa mala angažovať aj v kauze resocializačného zariadenia Čistý deň.

Problém s nahrávkou 

Odvolanie Pőtheovej odporučil vláde ľudskoprávny výbor po prerokovaní zistení verejnej ochrankyne práv.

Dôvodom bol postup úradu pri získavaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v súvislosti so zverejnením nahrávky z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Úrad novinárom hrozil pokutou desať miliónov eur, pokiaľ nevyzradia zdroj, čím sa mali porušiť základné práva novinárov a slobody tlače.

V prospech Kočnera

Pőtheová podľa vlády nepostupovala nezávisle a podliehala vonkajším vplyvom, postup úradu mohol byť v prospech Kočnera, ktorý je obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a pre ktorého Pőtheová v minulosti pracovala.

ÚOOÚ ešte vlani vyzval viaceré inštitúcie a subjekty na súčinnosť v súvislosti s nahrávkou z kancelárie bývalého generálneho prokurátora.

So žiadosťou sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR, Ministerstvo vnútra SR, políciu, ale aj server investigace.cz, ktorý zverejnil nahrávku ako Kočner a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka inštalujú kameru v jeho kancelárii. ÚOOÚ tvrdil, že ide len o výzvu na súčinnosť a bežný postup.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na stredajšom tlačovom brífingu po hlasovaní parlamentu skonštatovala, že Pőtheová namiesto toho, aby slúžila občanom, si písala s Kočnerom.

Pripomenula tiež, že Pőtheová novinárov šikanovala a vyhrážala sa im pokutou. "Časy, kedy na úradoch boli takíto ľudia, musia skončiť," dodala. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma návrh na odvolanie Pőtheovej ako odkaz, že ak sa inštitúcie, ktoré majú slúžiť ochrane základných práv a slobôd, spreneveria, táto vláda vie k tomu zaujať principiálny postoj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.