Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2020, 18:03 Aktualizované dňa 28.04.2020 o 19:01

Pendleri sa dočkali. Nemusia sa preukázať negatívnym testom, úľavy budú aj pre opatrovateľky

Rozhodnutie padlo na krízovom štábe.

Pendleri sa dočkali. Nemusia sa preukázať negatívnym testom, úľavy budú aj pre opatrovateľky
Zdroj: TASR

Slovensko od piatku nakoniec nebude vyžadovať od pendlerov z pohraničných oblastí pri ich vstupe do krajiny potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus, aby nemuseli nastúpiť do karantény.

Bratislava tiež uvoľní pravidlá pre zdravotníkov a opatrovateľky, ktoré cestujú za prácou do vybraných regiónov Česka a Rakúska.

Po dnešnom rokovaní ústredného krízového štábu to novinárom povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

"Z dôvodu, že epidemiologická situácia je relatívne priaznivá v okolitých krajinách, sme sa rozhodli, že zrušíme povinnosť pre pendlerov preukázať sa negatívnym testom nie starším ako 30 dní," uviedol Mikas.

Povinnosť pendlerov predkladať zmienené potvrdenie pri vstupe na Slovensko, aby ich úrady neposlali do štátnej karantény, mala nadobudnúť účinnosť od začiatku mája.

To vyvolalo kritiku napríklad u mnohých Slovákov, ktorí bývajú v Maďarsku a v Rakúsku blízko hraníc so Slovenskom, kam dochádzajú napríklad do zamestnania.

Doteraz pracovníkom z pohraničných oblastí stačilo potvrdenie zamestnávateľa o výkone práce.

Za pendlerov označili slovenský úrady osoby v oblasti do 30 kilometrov od otvoreného hraničného prechodu, ktoré cestujú kvôli zamestnaniu na Slovensko alebo zo Slovenska do cudziny.

Bratislava zároveň predĺži platnosť testov na koronavírus na 96 miesto terajších 48 hodín pre ľudí, ktorí prichádzajú do krajiny.

Výnimka z karantény v prípade predloženia takéhoto potvrdenia bude naďalej platiť pre zdravotníkov, ktorí pracujú v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravskosliezskom alebo v Olomouckom kraji.

Najnovšie k nim pribudnú ošetrovateľky a zároveň sa výnimka rozšíri na zmienené skupiny pracovníkov, ktorí dochádzajú do zamestnania aj do Viedne a do ďalších dvoch rakúskych spolkových krajín susediacich so Slovenskom - Dolného Rakúska a Burgenlandu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.