Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2020, 13:50

Žiadne Chorvátsko. Dovolenkujme na Slovensku, ináč riskujeme druhú vlnu, varuje Krčméry

Vladimír Krčméry vníma uvoľňovanie opatrení z epidemiologického hľadiska smerom dovnútra omnoho pozitívnejšie ako smerom navonok.

Žiadne Chorvátsko. Dovolenkujme na Slovensku, ináč riskujeme druhú vlnu, varuje Krčméry
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako bude vyzerať dovolenková sezóna v čase pandémie koronavírusu? K tejto téme sa na tlačovej konferencii premiéra Igora Matoviča vyjadrili odborníci.

Vyjadrenie odborníkov k dovolenkovej sezóne je vo videu od času 19:55:

Ak začnú Slováci v blízkej budúcnosti cestovať do zahraničia, hrozí, že domov zavlečú nákazu a spustia tak epidémiu na Slovensku nanovo. Infektológ a člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry vyhlásil, že robia všetko pre to, aby sa Slovensko druhej vlne vyhlo.

"Druhá vlna je takmer vždy importovaná. To znamená, že keď sa nás pýtajú na dovolenky, ja stále hovorím: Venujme všetko tomu, aby sme mohli dovolenkovať tu na Slovensku a buďme veľmi opatrní, čo sa týka hraníc," priblížil.

Upozornil na letiská

Pripustil, že v niektorých susedných krajinách je podobná situácia ako u nás, konkrétne spomenul Maďarsko, Poľsko či niektoré časti Ukrajiny. V ich prípade môže byť rozhodnutie štátu iné, ako v prípade krajín, kde je nakazených a mŕtvych oveľa viac. Dôležité podľa neho je v rámci prevencie druhej vlny sledovať situáciu v okolitých štátoch.

Krčméry v tej súvislosti poukázal na medzinárodné letiská v blízkosti Slovenska. "Pokiaľ sa rozbehnú tie takzvané spiace letiská ako je Viedeň a vzrastie počet letov napríklad z Budapešti alebo z Prahy do krajín, kde začínajú pribúdať prípady, ako je napríklad Ruská federácia, pre príklad chcem povedať, že do Prahy priletelo za uplynulých 24 hodín z Ruskej federácie asi šesť alebo sedem strojov, pokial sedia tie údaje, ktoré vidíme na internete, tak toto je vec, ktorú proste nemôžeme prehliadnuť," zdôraznil.

Preto uvoľňovanie opatrení vníma z epidemiologického hľadiska smerom dovnútra omnoho pozitívnejšie ako smerom navonok.

V súvislosti s tým Krčméry vyslovil odporúčanie: "Plánujme si radšej dovolenku tu na Slovensku ako, poviem príklad, v Spojených štátoch vo Francúzsku alebo v Taliansku."

Rizikové je aj Chorvátsko

Epidemiologička Zuzana Krištúfková doplnila, že hoci obľúbená dovolenková destinácia Slovákov Chorvátsko má epidemiologickú situáciu v súčasnosti veľmi dobrú, vycestovať tam považuje za rizikové.

"Ak sa uvoľní cestovanie, tak tam prídu ľudia z celej Európy, kde tá situácia naozaj nie je dobrá a práve z týchto dovolenkových destinácií môžeme potom priniesť nákazu, ktorú môžeme potom šíriť tu u nás," povedala Krištúfková.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.