Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2020, 14:22 Aktualizované dňa 25.04.2020 o 17:16

Strana Spolu si zvolila nového predsedu. Beblavého vystrieda Hipš

Juraj Hipš získal 144 hlasov, jeho súper Pavel Macko o 32 menej.

Strana Spolu si zvolila nového predsedu. Beblavého vystrieda Hipš
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Spolu sa v sobotu stal Juraj Hipš, ktorý vo funkcii nahradí doterajšieho predsedu Miroslava Belavého. Snem strany sa v sobotu konal elektronicky, dôvodom je pandémia nového koronavírusu.

​Spolu s Hipšom sa o funkciu predsedu uchádzal Pavel Macko, ktorý získal 112 hlasov, Hipš 144. Za podpredsedov strany boli zvolení Erik Baláž, Jaroslava Lukačovičová a Pavel Macko. Simona Petrík a Lucia Štasselová zvolené neboli.

Spojencami sú PS a Za ľudí

Hipš chce, aby Spolu bola moderná, proeurópska a zelená strana. Podľa Hipša sa sobotňajšími voľbami táto vízia odštartovala.

Zelená strana podľa nového predsedu Spolu neznamená len ochranu životného prostredia. "Moderná zelená strana pre mňa znamená všetky témy na ochranu tejto krajiny, či už sú to vzdelávanie, zdravotníctvo, bezpečnosť, spravodlivosť, rodinná politika alebo ekonomika. Chceme sa na všetky veci pozerať globálne a brať aj ohľad na dosahy na životné prostredie," uviedol Hipš.

Zelená téma a ochrana životného prostredia bola podľa nového podpredsedu strany Erika Baláža prioritou od samého začiatku a ľudia v európskych aj parlamentných voľbách ukázali, že sú pre nich zelené témy dôležité.

Ďalšou z dôležitých tém pre Hipša sú aj mladí ľudia. Rád by im v strane vytvoril priestor a rozvinul ich potenciál. Ako dodal, najbližšími politickými partnermi strany Spolu sú Progresívne Slovensko a strana Za ľudí.

Snem nechceli odkladať

Kancelár Spolu Martin Vavrinčík poznamenal, že členská základňa rozhodla, že konanie snemu sa nemôže odkladať na neurčito, pretože strana potrebuje nové vedenie, ktoré začne pracovať na novej vízii a aktívne sa zapojí do politického diania z opozície.

"Vnútrostranícka kampaň tiež prebieha výhradne elektronicky - na Facebooku prezentujeme názory, diskutujeme a organizujeme živé videodiskusie," uviedol Vavrinčík.

Doterajší predseda Beblavý po neúspechu vo februárových parlamentných voľbách avizoval, že sa vzdá svojej funkcie.

Spolu kandidovala do Národnej rady v koalícii s Progresívnym Slovenskom. Ako koalícia potrebovali na postup do parlamentu aspoň sedem percent platných hlasov voličov, získali 6,96 percenta hlasov. Chýbalo im 926 hlasov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.