Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2020, 16:28

Dôchodcovia sa pred obchodom tlačili v radoch. Hlavný hygienik zmenil názor

Seniori budú môcť po novom nakupovať aj mimo vyhradených hodín.

Zmeny v nákupných hodinách pre dôchodcov vyvolali vlnu odporu a aj piatkový nápor pred supermarketmi. Jasne to ukazuje aj situácia, ktorú zachytil dôchodca Ivan Hankus v piatok dopoludnia pred Kafulandom v Bratislave. 

Dôchodcovia stáli pred predajňou v niekoľkometrových radoch. Dôvodom tohto masívneho nakupovania bolo rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva a hlavného hygienika Jána Mikasa, podľa ktorého by dôchodcovia mali mať povolené nakupovať len vo vyhradený čas. Ten bol stanovený na pracovné dni od 9-tej do 11-tej hodiny dopoludnia. 

Mimo toho, teda v iných časoch ale aj cez víkend, mali mať dôchodcovia nakupovanie zakázané. Tento krok nekritizovali len samotní dôchodcovia, ale aj napríklad expremiér Peter Pellegrini. 

Nariadenie zmenili

"Je neprípustné, aby sme takto ovplyvňovali kvalitu života tých, ktorí sú najviac ohrození koronavírusom," povedal Pellegrini na brífingu a pripomenul, že množstvo dôchodcov stále pracuje a tak sa pre nich stalo prakticky nemožné si nakúpiť.

Keďže hlavný hygienik prijal množstvo podnetov k opatreniu na ochranu pred novým koronavírusom, najmä zo strany pracujúcich seniorov, rozhodol sa ho prehodnotiť a seniori budú môcť nakupovať aj mimo vyhradených hodín.

"Dôrazne však vyzývame seniorov, aby využívali vyhradený nákupný čas vždy, keď je to možné, a mimo tohto času, ak to nie je nevyhnutné, obchody nenavštevovali, respektíve aby požiadali o nákup príbuzných, známych, susedov alebo aby využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Dôvody zmeny

Zdôrazňuje to pre ochranu zdravia seniorov, ktorým môže ochorenie COVID-19 spôsobiť vážne až život ohrozujúce stavy.

Aktuálne platný vyhradený nákupný čas pre seniorov nad 65 rokov bol podľa neho stanovený aj vzhľadom na postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok. Predpokladá sa totiž zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko.

"Seniori sa pred 9.00 h napríklad pri ceste na nákup alebo v obchodoch stretávajú s ľuďmi idúcimi do práce. Pokiaľ ide o skrátenie nákupného času do 11.00 h v pracovných dňoch a zrušenie vyhradeného času v sobotu, reflektovalo sa aj na potreby z praxe, aby v ostatných nákupných hodinách nedochádzalo k neprimeranej koncentrácii osôb pod 65 rokov. Najmä v rámci obedných prestávok počas pracovných dní," popisuje hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková dôvod zavedenia opatrenia.

V prípade soboty podľa nej úrad zohľadnil, že otváracie hodiny prevádzok sú skrátené a niektoré skupiny pracujúcich ľudí si potrebujú nakúpiť v tomto čase.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.