Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2020, 14:44 Aktualizované dňa 23.04.2020 o 20:48

Súd poslal Kajetána Kičuru do väzby. Rozhodnutie však nie je právoplatné

Kičura bol ešte donedávna predsedom Správy štátnych hmotných rezerv, nová vláda ho odvolala.

Súd poslal Kajetána Kičuru do väzby. Rozhodnutie však nie je právoplatné
Zdroj: TASR/án Krošlák

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, od 15.00 rozhodoval o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na väzobné stíhanie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru.

Súd sa napokon rozhodol Kičuru vziať do kolúznej väzby väzby. Obvinený sa však voči rozhodnutiu odvolal a verdikt tak nie je právoplatný. Posledné slovo bude mať Najvyšší súd.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS vzal obvineného do tzv. kolúznej väzby, čím v plnom rozsahu vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP," reagoval po takmer štvorhodinovom rozhodovaní prokurátor.

Kičurov obhajca Rastislav Palovič konštatoval, že jeho klient rozhodnutie prijal pokojne a vyrovnane. Rešpektujú ho a podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Kičura pred sudcom rozsiahlo vypovedal, ako však Palovič dodal, "ja som asi posledný mohykán, ktorý uznáva neverejnosť prípravného konania, takže vám obsah jeho výpovede neprezradím".
Podľa neho "miera politizácie tohto prípadu určite zavážila v rozhodnutí, ale nevníma to ako priamy politický revanš".

Prokurátor ÚŠP obvinil Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Keďže obvinený je sudcom, aj keď s pozastaveným výkonom funkcie, musel vo veci väzby rozhodnúť aj ÚS.

Ten súhlasil so vzatím Kičuru do väzby, čím vyhovel žiadosti generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu.

Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

NAKA ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.