Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2020, 13:03

Kočner vypovedal na NAKA v prípade podplácania sudcov, potvrdil Jankovskej advokát

Pri výsluchu nebol právnik Mariana Kočnera Marek Para, ale jeho zástupkyňa.

Kočner vypovedal na NAKA v prípade podplácania sudcov, potvrdil Jankovskej advokát
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Niekoľko hodín vypovedal vo štvrtok Marian Kočner, obvinený pre zločin zasahovania do nezávislosti súdov, na nitrianskej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Jeho výpoveď sa má týkať prípadu, v ktorom bolo v rámci policajnej akcie Búrka obvinených viacero sudcov a advokátov z korupčných trestných činov.

​Pri výsluchu nebol Kočnerov právnik Marek Para, ale jeho zástupkyňa, ktorá už pred vstupom do budovy avizovala, že sa k výsluchu nemieni vyjadrovať. Na NAKA prišiel aj advokát Peter Erdös, ktorý je právnym zástupcom bývalej štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti Moniky Jankovskej. Tá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a podplácania.

Erdös potvrdil, že Kočner pred vyšetrovateľom vypovedal. „Vzhľadom na to, že prípravné konanie je neverejné, tak o obsahu a konkrétnostiach samotnej výpovede nie som oprávnený informovať. Môžem potvrdiť, že Marian K. vypovedal, ako to on nazval, čiastočne k určitým skutočnostiam a osobám. Vyjadroval sa k určitej svedeckej výpovedi. Ďalšie informácie nie som oprávnený poskytnúť,“ skonštatoval.

Vo veci vyšetrovania korupcie a podplácania sudcov sú podľa Erdösa naplánované ďalšie vyšetrovacie úkony. „Ide o výsluchy obvinených, ktoré budú prebiehať ešte niekoľko dní,“ uviedol.

Ako doplnil, jeho klientka aj naďalej odmieta v prípade korupcie na súdoch vypovedať. „Keďže sme nemali možnosť oboznámiť sa so všetkými dôkazmi, ktoré sa mojej klientke kladú za vinu, pri opakovanom výsluchu využila svoje právo nevypovedať,“ povedal Erdös.

Jankovská zostáva aj naďalej vo väzbe. Podľa jej právneho zástupcu nie je zrejmé, akú dobu v nej ešte pobudne. „Môžem všeobecne povedať, že vzhľadom na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu SR je potreba, aby sa vykonalo nejaké dokazovanie, ktoré by mohlo prípadne odstrániť rozhodnutiami súdov ustálené dôvody väzby. Samozrejme, že za ňou chodím v rámci mojich pracovných možností. Podmienky, čo sa týka väzby, sú zákonné. Má určité možnosti, ako sa môže stretávať so svojimi rodinnými príslušníkmi. Teraz platia karanténne obmedzenia, návštevy sa nemôžu vykonávať, takže kontakt s rodinnými príslušníkmi má iba telefonický,“ dodal Erdös.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.