Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 20:59

Nakazených na Slovensku môže byť o niekoľko stotisíc menej. Odborníci aktualizovali svoj odhad

Inštitút zdravotnej politiky aktualizoval svoj odhad šírenia koronavírusu na Slovensku. Čísla sa výrazne líšia.

Nakazených na Slovensku môže byť o niekoľko stotisíc menej. Odborníci aktualizovali svoj odhad
Zdroj: TASR

​Inštitút zdravotnej politiky (IZP) pripravil nový model vývoja pandémie koronavírusu na Slovensku. Z pôvodného pol milióna nakazených ich tak podľa nového scenára môže byť len päťtisíc, povedal to v podcaste portálu Aktuality.sk šéf IZP Martin Smatana.

"Je to jemne nad päťtisíc, avšak je to scenár, to je veľmi dôležité, keď sa pozrieme na ten optimistickejší, keby sa napríklad nepotvrdili ohniská v domovoch sociálnych služieb, alebo že marginalizované komunity sú na tom lepšie ako čakáme, tak to rapídne klesá a preto my sa nachádzame niekde medzi tými dvoma krivkami," povedal Smatana. 

Zdôraznil však, že stále nie je dôvod na veľký optimizmus a jedno zlé rozhodnutie môže situáciu výrazne ovplyvniť. 

"Ak sa chceme dostať do tej fázy tri a štyri povoľovania, tak musíme mať systémové opatrenia v praxi," povedal šéf inštitútu.

Pôvodný model IZP počítal vo vrchole epidémie až s takmer miliónom nakazených. Inštitút svoj odhad neskôr zmenil po prijatí opatrení z konca marca.

Zdroj: IZP

Aktualizovaný odhad zatiaľ nebol zverejnený, podľa Smatanu ho však už premiér Igor Matovič odsúhlasil.​ "Súhlasil s tým, že to máme zverejniť, my iba musíme nájsť nejaký termín, aby sme vedeli zohnať všetkých odborníkov," dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.