Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 00:00

Nový šéf štátnej poisťovne: Diera v zdravotníctve sa zväčšuje

Od 2. apríla šéfuje Všeobecnej zdravotnej poisťovni Vladimír Turček. Jeho mandát potrvá do oznámenia výsledku riadneho výberového konania, ktoré vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva.

Nový šéf štátnej poisťovne: Diera v zdravotníctve sa zväčšuje
Zdroj: VŠZP

Dostali ste sa do čela Všeobecnej zdravotnej poisťovne v krízovom období. Je to podobná situácia ako v roku 2016, keď ste v poisťovni začínali?
Keď som prichádzal do VšZP, jej finančné problémy neboli známe verejnosti ani vtedajšiemu vedeniu. Po mojom príchode v septembri 2016 na pozíciu riaditeľa sekcie ekonomiky som si pozrel aktuálne čísla, ktoré mi nekorešpondovali s plánom dosiahnuť ročný zisk sedem miliónov eur. Začal som sa pýtať kolegov, ktorí s číslami prichádzajú do kontaktu, a dostával som rôzne odpovede. Preto sme sa s vtedajším vedením rozhodli urobiť audit renomovanou spoločnosťou, ktorá deklarovala, že namiesto zisku bude VšZP vzhľadom na podhodnotené technické rezervy a opravné položky v strate zhruba 280 miliónov eur. Nakoniec sa nám podarilo za pár mesiacov do konca roka vyvinúť enormné úsilie, aby rok 2016 skončil „len“ so stratou 112 miliónov eur, a zároveň sme takmer 80 miliónov eur museli zaúčtovať do minulých období. Bolo to náročné obdobie, museli sme ukončiť spoluprácu s vtedajším štatutárnym audítorom, absolvovať režim ozdravného plánu a prijať viacero výnimočných opatrení, ktoré si vyžiadala táto mimoriadna situácia.

Ako VšZP teraz zasiahla koronakríza?
Finančný dosah COVID-19 na príjmy VšZP bude spojený najmä s dvoma efektmi. Jednak vládnymi opatreniami a potom zhoršením celkovej hospodárskej situácie Slovenska a platobnej disciplíny. V rámci aktuálnych vládnych opatrení sa odložila povinnosť platiť zdravotné odvody za časť zamestnávateľov a SZČO. Predmetné opatrenia sa dotknú zamestnávateľov a SZČO, ktorých tržby poklesli o viac ako 40 percent. Odklad odvodov bol schválený za vykázané preddavky za marec 2020 do 31. 7. 2020, čo by VšZP mala v rámci súčasnej hotovostnej situácie zvládnuť. Aktuálne sa zvažujú ďalšie opatrenia a my ponúkame naše odborné kapacity pri ich príprav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.