Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2020, 17:27

COVID-19 v osadách: Je to obrovský problém, reprodukčná sila vírusu je tam na čísle 20, tvrdí Matovič

Teraz je podľa premiéra potrebné nájsť najefektívnejší spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa nákaza ďalej šírila po Slovensku.

COVID-19 v osadách: Je to obrovský problém, reprodukčná sila vírusu je tam na čísle 20, tvrdí Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ku včerajšiemu dňu bol koronavírus zistený v 16 rómskych osadách na Slovensku. Pred rokovaním vlády o tom informoval premiér Igor Matovič.

R0 je v rómskych osadách na hodnote 20, povedal predseda vlády. Ide o reprodukčnú silu vírusu, vyčísľuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný. Vo zvyšku krajiny by sa mohla pohybovať okolo čísla 1.

"Stojíme pred obrovským problémom. Poprosím, je vážna situácia, netvárme sa, že sme v pohodičke a ideme tu všetko otvárať," vyhlásil Matovič.

Teraz je podľa neho potrebné nájsť najefektívnejší spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa nákaza ďalej šírila po Slovensku.
"Zajtra oznámime opatrenia, na ktorých sme sa dohodli," povedal predseda vlády o rómskych osadách.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred rokovaním vlády priblížil, že otestovaných už bolo vyše 100 osád. Testovanie tam vykonáva armáda.

Krajčí tiež priblížil, že zo 114 prípadov, ktoré boli včera na Slovensku zistené, bola veľká časť "z jednej marginalizovanej komunity, kde sa potvrdilo nekontrolované šírenie vírusu." Ide o Žehru, ktorá je preto v karanténe.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.