Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2020, 15:37

Lipšic verí, že Tóthovo sledovacie komando bude niesť právnu zodpovednosť

Argument, že pracovali v domnienke sledovania novinárov pre SIS, Daniel Lipšic odmieta.

Lipšic verí, že Tóthovo sledovacie komando bude niesť právnu zodpovednosť
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Právny zástupca manželov Kuciakovcov Daniel Lipšic verí, že členovia sledovacieho komanda Petra Tótha – Miroslav Kriak, Štefan Mlynarčík a Juraj Škrip budú niesť trestnú zodpovednosť. Uviedol to po štvrtkovom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Argument, že pracovali v domnienke sledovania novinárov pre Slovenskú informačnú službu (SIS), Lipšic odmieta. „Viacerí z nich majú bezpečnostnú minulosť. Neviem o tom, že by bezpečnostné alebo spravodajské zložky používali na účely sledovania externistov,“ vysvetlil.

​Všetci členovia komanda zároveň vypovedali o tom, že mali pracovať pri sledovaní odhaľovania drogovej trestnej činnosti. "Museli vedieť, že keď sledujú mesiace novinárov, iné osoby a ich rodinných príslušníkov, tak to s odhaľovaním drogovej trestnej činnosti nemá nič spoločné," povedal Lipšic. Považuje to za legendu.

Svedok Škrip, ktorého výpoveď čítala predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová, uviedol, že počas sledovania bol aj pri Dóme sv. Martina v Bratislave, kde mali "náhodou" zbadať Lipšica. „Je evidentné, že svedok klame, aby zľahčil svoju potenciálnu trestnú zodpovednosť,“ reagoval Lipšic s tým, že nemyslí samotnú kauzu vraždy Kuciaka.

Z akcie sledovania bol urobený niekoľkostranový záznam. Jeho výpoveď v kauze vraždy novinára tak podľa Lipšica odporuje trestnému spisu v kauze sledovania.

V kauze sledovania novinárov nebol doposiaľ nikto obvinený. Fotky Jána Kuciaka, ktoré vyhotovovali členovia komanda Petra Tótha, stotožnil Zoltán Andruskó ako tie, ktoré mu ukázala obžalovaná Alena Zsuzsová Samotný Peter Tóth vypovedal, že USB kľúče s fotkami Jána Kuciaka odovzdal Marianovi Kočnerovi.

Kočner je obžalovaný z vraždy novinára spolu s Alenou Zsuzsovou, Tomášom Szabóom a Miroslavom Marčekom, ktorý sa ku skutku priznal a bol zaň neprávoplatne odsúdený. Kočner si podľa obžaloby objednal vraždu novinára za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.