Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2020, 16:08 Aktualizované dňa 13.04.2020 o 19:07

Situácia v Domove sociálnych služieb v Pezinku je vážna. 47 ľuďom zistili koronavírus

Otestovaných bolo spolu 78 klientov a 25 ľudí z personálu.

Päť zamestnancov a 42 klientov z Domova sociálnych služieb (DSS) Pezinok bolo pozitívne testovaných na nový koronavírus. Otestovaných bolo spolu 78 klientov a 25 ľudí z personálu.

Informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová.

"Mesto Pezinok objekt opáskovalo a nasadilo mestskú políciu, hovorí župan Droba. Požiadal o pomoc ministra vnútra a obrany," povedal bratislavský župan Juraj Droba na brífingu.

"O klientov je postarané, zamestnanci sú vo vnútri, každý má samostatnú izbu. Ďalších vyše 40 ľudí bude zajtra testovaných," doplnil Droba.

Objekt je zabezpečený

Pacientom sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího robilo EKG a meral sa im kyslík v krvi. "Na základe toho sa im bude nasadzovať liečba a tí, ktorí to budú potrebovať, budú transportovaní do nemocníc," povedal.

Primátor mesta Pezinok Igor Hianik zvolal krízový štáb mesta a mesto je súčinné s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), ktorý je zriaďovateľom domova v Pezinku.

"Objekt je v súčasnosti zabezpečený, takisto aj priľahlé verejné priestory, je tam kontrola. Zamedzili sme akémukoľvek kontaktu dnu alebo von, aby sme predišli ďalšiemu šíreniu," povedal Hianik. Poznamenal, že mesto bude žiadať o mobilné testovacie jednotky. Dôvodom je, že väčšina zamestnancov domova je obyvateľmi mesta.

Od utorka rána (14. 4.) sa budú v Pezinku testovať mestskí policajti, zamestnanci zariadenia opatrovateľskej služby a zamestnanci nocľahárne či sociálneho oddelenia, hovorí Hianik. Uviedol tiež, že v zariadení opatrovateľskej služby, ktoré je v zriadení mesta, doteraz nebol potvrdený žiadny prípad ochorenia COVID-19.

Dve zmeny v domove

Zamestnanci v domove pracujú v dvoch zmenách, zatiaľ čo jedna pracuje, druhá oddychuje.

"Pre službu, ktorá má oddychovať a má po službe, sú pripravené postele a izolačné priestory," poznamenala riaditeľka odboru sociálnych vecí BSK Marica Šiková. Medzi zamestnancami sú opatrovateľky, ošetrovatelia, sociálny pracovník, riaditeľka zariadenia, ľudia pracujúci v kuchyni a upratovačka, priblížila ďalej Šiková.

Krajčí uviedol, že aj on mal informácie o tom, že v zariadení mali klienti príznaky respiračných ochorení už pred dvoma týždňami.

"Závisí od lekára, čo ďalej robí a ako pristupuje k týmto pacientom. Nepredpokladalo sa, že by to mohlo byť ochorenie COVID-19. Pacienti boli symptomaticky liečení," podotkol minister.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba potvrdil, že situáciu preveruje. Nazdáva sa však, že riaditeľka DSS Pezinok "je kompetentná osoba na správnom mieste a konala tak, ako mala".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.