Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 13:16 Aktualizované dňa 09.04.2020 o 15:06

Vláda pripravuje kurzarbeit. Našou prioritou je zabrániť hromadnému prepúšťaniu, vysvetlil Sulík

Vláda chce zabrániť hromadnému prepúšťaniu.

Vláda pripravuje kurzarbeit. Našou prioritou je zabrániť hromadnému prepúšťaniu, vysvetlil Sulík
Zdroj: TASR

Vláda chce zabrániť hromadnému prepúšťaniu. Preto podnikla ďalšie kroky, aby pomohla veľkým firmám.

"Odstránime stropy, limity, ktoré boli dané, či už počet zamestnancov alebo ohraničenie sumou. Považujem tento krok za veľmi dôležitý," povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

Kurzarbeit

Dodal, že veľké podniky sú kľučovou časťou nášho hospodárstva. Minister práce Milan Krajniak dodal, že budúci týždeň predstavia ďalší spôsob, ako budú zamestnávatelia dostávať podporu. Predstavíme to, čo je módne slovo kurzarbeit," hovorí minister práce Krajniak.

"Zamestnávateľ si bude môcť vybrať, či bude chcieť sa zapojiť do existujúce schémy, alebo do tej ktorú pripravujeme.
Zváži si, čo je pre neho výhodnejšie. Rozširujeme možnosť výberu pomoci a rozsah tých, ktorí sa chcú do toho zapojiť," doplnil Krajniak.

Vláda koncom marca prijala niekoľko opatrení, ktoré môžu využívať živnostníci a malé aj stredné podniky. Ide najmä o podporu firiem, ktoré museli zatvoriť pre vládne nariadenie svoje prevádzky, ale aj o firmy, ktorým významne klesli pre krízu spôsobenú šírením nového koronavírusu tržby.

Toto nie je koniec podpory

Týmto spoločnostiam na základe ich žiadosti a čestného vyhlásenia o poklesu tržieb štát preplatí časť miezd zamestnancov. Pri maximálnej výške podpory a limite 200-tisíc eur mesačne mohli naplno túto možnosť doteraz využiť iba firmy s približne 250 zamestnancami, čo veľké spoločnosti od začiatku kritizovali.

Podľa Sulíka sa bude vláda pomocou pre firmy zaoberať aj naďalej. "Toto nie je koniec podpory. Musíme sa venovať ešte či už cestovným kanceláriám alebo maloobchodom, kde ešte nemáme doriešené nájmy, alebo opätovnému otvoreniu predajní," povedal Sulík.

Minister trvá na postupnom uvoľňovaní prísnych opatrení a chcel by už po Veľkej noci postupne otvoriť všetky predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách. Pripomenul však, že o tomto kroku musí rozhodnúť krízový štáb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.