Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 07:20 Aktualizované dňa 08.04.2020 o 16:05

Matovič vymazal status o dopravnom kolapse. Mikulec sľúbil, že kolóny už nebudú

  • Oddnes do pondelka 13. apríla platí obmedzenie pohybu s niektorými výnimkami, informácie o opatrení nájdete TU
  • Policajné kontroly na hraniciach okresov spôsobujú výrazné dopravné problémy po celom Slovensku, všetci vodiči totiž musia vypĺňať dotazník.
  • Na viacerých dopravných tepnách sa zdržania naťahujú až na niekoľko hodín.
  • Situáciu na cestách kritizujú aj viacerí koaliční politici vrátane ministra hospodárstva Richarda Sulíka.
  • Minister vnútra Roman Mikulec popoludní avizoval, že opatrenia zjemnia a na cestách by sa už kolóny nemali tvoriť.

Na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Bratislavy sa od rána tvorili rozsiahle kolóny. Vodiči sa mueli pripraviť na niekoľkohodinové čakanie. Stálo sa už od Zelenča. 

"Doprava na vstupe do Bratislavy skolabovala," informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na sociálnej sieti. Upchaté boli podľa zástupcov BSK všetky príjazdové cesty a jazdu do hlavného mesta v stredu odporúčajú zrušiť.

Zelená vlna RTVS informovala, že kolóny sa tvorili aj na vjazde do Bratislavy zo Senca po Starej ceste, zdržanie bolije viac ako hodinu. Vodiči upozorňovali na viac ako hodinové zdržanie aj na výjazde z Bratislavy do Rovinky a na D2 pri Stupave v oboch smeroch.

Na situáciu na cestách reagoval aj premiér Igor Matovič, ktorý obmedzenie pohybu na obdobie veľkonočných sviatkov presadzoval. Podľa neho to policajné kontroly nezvládli. "Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk," píše Matovič v statuse na Facebooku. Podľa neho by situácia už teraz "mala byť v poriadku." Tento svoj status však následne vymazal. 

Na situáciu reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola v kontakte s Matovičom aj ministrom vnútra Romanom Mikulcom. "Obidvaja ma uistili, že kontroly by už ďalej mali prebiehať námatkovo, v súlade s účelom opatrenia, ktorým je zabrániť zbytočnému cestovaniu a nie monitorovať všetky, aj evidentne pracovné jazdy," napísala v stanovisku.

"Snažili sme sa na toto reagovať a tak ako sme vám sľúbili, byť ústretoví. Touto cestou by som sa chcel aj ospravedlniť, že k niečomu takému došlo," povedal minister vo videu v súvislosti s kolónami, ktoré vznikli dnes na cestách. 

Opatrenia, ktoré jeho rezort zaviedol, majú podľa ministra chrániť ľudí. "Snažili sme sa, aby sme obmedzili pohyb, aby ste nechodili sa svojimi príbuznými, ktorých by ste mohli ohroziť," dodal minister.

Následne oznámil, že opatrenia zjemnili tak, aby ľudia cestujúci do práce nestáli v kolónach. 

Polícia pri tom už od včera cez sociálne siete upozorňovala, že na základe nariadenia vlády bude situáciu na hraniciach okresov kontrolovať dôsledne a vodičov varovala pred možnými zdržaniami na cestách. Zároveň ich vyzvala, aby v prípade že nemusia, radšej mimo svoj okres necestovali.  

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.