Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 00:00

Dzurinda exkluzívne pre HN: Cítim zúfalstvo, ľudia krachujú už teraz. Od vlády mi chýba plán

Treba mať plán a mať odvahu, silu a schopnosť komunikovať ho otvorene s občanmi, hovorí o súčasnej kríze spôsobenej koronavírusom dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda.

Momentálne sa nachádzame z hľadiska krízy v bezprecedentnej situácii. No ak sa pozriete na obdobie svojich dvoch vlád, vidíte v niečom nejakú drobnú analógiu?
Áno. Spomínam si na začiatok môjho vládnutia, keď sa devízové rezervy blížili k nule, pretože vláda Vladimíra Mečiara si požičiavala za 28 percent, aby štát mal na základné veci. Vrcholilo to v obrovskom napätí, lebo ľavici sa veľmi nechcelo prijať rázne opatrenia. Až Slovensku hrozil crossdefault. Mohlo to byť niekedy v marci či apríli 1999, keď sa odohral jeden pamätný rozhovor na Úrade vlády medzi mnou a ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou. Ivan Mikloš bol celý červený, keď to počúval. Vtedy sme sa konečne rozhýbali, urobili sme bleskovú tlačovú konferenciu, upokojili sme trhy, veriteľov, rozbehli sme akciu na záchranu Východoslovenských železiarní a prijali sme drastické opatrenia, aby sa ekonomika a krajina naozaj dali zachrániť. Bolo to nesmierne ťažké. Ale nebol v tom prítomný ten aspekt ľudského života tak, ako je to dnes, čo tú krízu ešte znásobuje.

Ako by mali postupovať politickí lídri? Čo je najdôležitejšie pre to, aby národ počúval?
Treba mať plán a mať odvahu, silu a schopnosť ho komunikovať otvorene s občanmi. V tejto kríze sa mi zdá, že tento plán má tri logické fázy. Prvou je hasenie požiaru, záchrana životov. Druhou je príprava ozdravenia a napokon je to riešenie všetkých nepríjemných dosahov tejto krízy, najmä na ekonomiku a finančný sektor. O prvej fáze možno povedať, že fajn. Darí sa zásadným spôsobom chrániť ľudské životy, darí sa presviedčať ľudí, že opatrenia mali zmysel. To, čo sa darí menej, je ubezpečiť občanov, že postupujeme cieľavedome v oblasti testovania, že sú testovaní v prvom rade tí, ktorí majú byť. A darí sa nám menej informovať, ako napredujeme v posilňovaní zdravotníckych zariadení. Áno, podpísali sme 300 pľúcnych ventilátorov z Chirany, ale to je tak všetko, čo dnes viem. No s tými ďalšími dvoma fázami je to horšie. Vo verejnej debate od prvého dňa absentuje príprava na zvládanie dosahov ekonomickej krízy. Ľudia krachujú už dnes a ja už cítim zúfalstvo najmä na strane tých najmenších. Je to cestovných ruch, reštaurácie, malí a strední podnikatelia, zamestnanci. Vláda schválila takzvanú prvú pomoc, ale všetci vieme, že je to len prvá kvapka v mori, ktoré treba preplávať, a len málo, takmer vôbec nič, počujem zo strany vládnych predstaviteľov, že bilancujeme, že robíme kalkulácie, že chceme prepad zmierniť. A ak k nemu dôjde, že máme predstavu, ako ho vykryjeme a ako dlho to budeme splácať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.