Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 00:00

Register partnerov firmy ešte trápi

Register partnerov verejného sektora sa prijal s dobrým úmyslom. Byrokracia, ktorú prináša, je však pre podnikateľov niekedy až likvidačná. Hovorí to právny riaditeľ Strabagu na Slovensku Radoslav Šály.

Register partnerov firmy ešte trápi
Zdroj: HN / Peter Mayer

Vizitka: Radoslav Šály je riaditeľ právnej divízie medzinárodnej stavebnej skupiny Strabag na Slovensku. Odborne pôsobí aj vo Zväze stavebných podnikateľov Slovenska, kde sa sústreďuje na verejné obstarávanie stavebných prác.

Zákon o registri partnerov verejného sektora nepriniesol podľa vás len pozitíva. Kde sa objavili nedostatky?
V roku 2016 sme intenzívne rokovali o tomto návrhu zákona. Bola spoločenská objednávka niečo takéto prijať. Nadväzovalo to na kauzy, ktoré vtedy rezonovali v spoločnosti. Inštitúty, na ktoré sme už v tom čase poukazovali, sa neskôr naozaj ukázali ako problematické. V novele z roku 2019 možno nájsť aj naše vtedajšie podnety, ktoré sú dnes odrazené v zákone.

Čo ste napríklad kritizovali?

Kritizovali sme napríklad princíp, podľa ktorého nie je možné, aby si firma overovala konečných užívateľov interne, v rámci firmy, aj keď má veľmi silné právne a compliance oddelenie. Vždy totiž musíte osloviť externú oprávnenú osobu, ktorá nesmie mať nijaké väzby na firmu. Naďalej sme proti tomu, nevidíme v tom pridanú hodnotu.


Minulý rok prišla novela. Zmenilo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.