Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 19:00

Naď v HNtelevízii: Ak príde k masívnemu nárastu chorobnosti, armáda má pripravený scenár Izolátor

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Vláda začala testovanie v rómskych osadách, masívnym sa však zatiaľ nazvať nedá. V Jarovciach zo šesťtisíc ľudí otestovali menej ako 50. Prvé informácie hovorili o tom, že sa netestovalo viac, pretože chýbali kapacity.

"Otestovali by sme aj viac, ale my sme pri testovaní konkrétnych ľudí v konkrétnych osadách vychádzali z terénnych informácií," vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď v štúdiu HNtelevízie. Podľa neho hygienici rozhodli, že stačí otestovať systémovo, aby to štatisticky pokrylo osadu.

​Pozitívny prípad pribudol v obci Žehra, test ešte musia zopakovať a prítomnosť koronavírusu definitívne potvrdiť. Ak sa tak stane, sú pripravení aj na uzavretie osady. To by sa však stalo iba v prípade, že v osade bude viac ako 10 percent nakazených.

Problematických je 33 obcí, tam by sa mali nachádzať obyvatelia, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Skontrolovať ich chcú do 9. apríla. Pôjde však len o prvé kolo, potom sa pravdepodobne bude pokračovať.

Objavili sa aj informácie, že nad testovanou osadou lietali bojové vrtuľníky, ministerstvo obrany si za to vyslúžilo kritiku, keďže mohlo ísť o demonštrovanie sily. Šéf rezortu tvrdí, že išlo o transportné vrtuľníky, ktorým prevážali materiál na testovanie či Náčelníka generálneho štábu. Ako dodáva, podľa neho išlo len o rýchlu dopravu, navyše piloti musia mať nalietaní určití počet hodín, preto využili ich kapacity.

Išlo aj o formu výcviku. "Sú situácie, ktoré neviete nacvičiť v bežnom živote a naozaj takáto pandémia je na to dobrá situácia."

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.