Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2020, 08:21

Zákon prvej Ficovej vlády pripravil o slovenský pas 3300 ľudí. Súčasný rezort zmeny nevylučuje

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve z roku 2010.

Zákon prvej Ficovej vlády pripravil o slovenský pas 3300 ľudí. Súčasný rezort zmeny nevylučuje
Zdroj: koláž HN

O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 3. apríla 2020) na základe výnimky 1037 ľudí.

Slovenský pas už získalo späť 931 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. 

Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (309), britským (185), nemeckým (145), americkým (83), austrálskym (61), švajčiarskym (47), kanadským (36), maďarským (13), talianskym (desať), luxemburským (deväť) a švédskym (sedem).

Ďalej holandským a dánskym (po päť), írskym a rakúskym (traja), belgickým, francúzskym a izraelským (po dvoch), fínskym, poľským, rumunským a ukrajinským (po jednom).

Pas je možné dostať späť 

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva z osobitných dôvodov.

O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade.

Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území Slovenska.

Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania Slovenska, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol.

"Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol v minulosti tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

Zákon prvej Ficovej vlády

O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.

Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 3300 ľudí.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.

Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd, ktorý nedokázal povedať, či je alebo nie je protiústavná. MV v minulosti avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju. Súčasné vedenie rezortu zmeny v zákone do budúcna nevylučuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.