Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2020, 16:59

Ústavný súd konečne rozhodol o Harabinových sťažnostiach. Boli zjavne neopodstatnené, tvrdí

Štefan Harabin tvrdil, že prezidentské voľby vlani v marci neprebehli zákonným a ústavným spôsobom.

Ústavný súd konečne rozhodol o Harabinových sťažnostiach. Boli zjavne neopodstatnené, tvrdí
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ústavný súd dnes zamietol sťažnosti neúspešného prezidentského kandidáta a niekdajšieho sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina na výsledky minuloročnej priamej voľby hlavy štátu, ktorú vyhrala právnička Zuzana Čaputová. Ústavný súd informoval, že Harabinove sťažnosti boli zjavne neopodstatnené.

​Harabin tvrdil, že prezidentské voľby vlani v marci neprebehli zákonným a ústavným spôsobom. O sťažnostiach Harabina nemohol Ústavný súd bezprostredne po jej podaní rozhodovať, pretože po skončení funkčného obdobia väčšiny sudcov bola činnosť súdu ochromená. Všetky voľné sudcovské miesta sa podarilo obsadiť až vlani na jeseň.

Harabin skončil v prvom kole volieb na treťom mieste so ziskom 14,34 percenta hlasov. Nepostúpil tak do rozhodujúceho druhého kola hlasovania, v ktorom Čaputová porazila podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Úradu sa Čaputová ujala v polovici júna minulého roka.

Počas kampane Harabin upozorňoval na údajnú volebnú korupciu v súvislosti s tým, že vedec Robert Mistrík sa vzdal prezidentskej kandidatúry, do ktorej vložil značnú sumu peňazí, a podporil Čaputovú. Tvrdil tiež, že jeho priaznivci neboli vpustení do volebných komisií.

Harabin neuspel ani v tohtoročných parlamentných voľbách, v ktorých kandidoval do Národnej rady z pozície volebného lídra mimoparlamentnej strany Vlasť. Táto strana získala len necelé tri percentá hlasov. Nedosiahla tak päťpercentný volebný prah, ktorého zdolanie vo voľbách stranám zaručuje zisk kresiel v snemovni.

Navyše Harabin prišiel o post sudcu. O to sa postaral takzvaný lex Harabin, ktorý zbavuje talára sudcu, ktorý kandiduje vo voľbách do slovenského parlamentu a europarlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.