Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2020, 18:16

Počas seniorských hodín sú obchody prázdne. Nebolo to šťastné riešenie, myslí si prezident zväzu

Seniori, až na malé výnimky, normálne podľa prezidenta Zväzu obchodu nakupujú prevažne v čase od 7.00 do 9.00 h.

Počas seniorských hodín sú obchody prázdne. Nebolo to šťastné riešenie, myslí si prezident zväzu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Určenie vyhradeného času na nákupy pre seniorov sa ukazuje ako problematické. Uviedol to Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR po dva a pol dni platnosti nových nariadení zavedených pre výskyt nového koronavírusu.

Samotná filozofia stanovenia osobitného režimu je podľa neho dobrá, viaceré obchodné spoločnosti už podobné opatrenia zaviedli aj predtým.

"Problémové a problematické sú niektoré praktické riešenia, napríklad vyčlenenie času pre seniorov denne od 9.00 do 12.00 h. V tomto čase sú predajne prázdne alebo poloprázdne," upozornil.

Seniori, až na malé výnimky, normálne podľa Katriaka nakupujú prevažne v čase od 7.00 do 9.00 h.

"Ostatní nakupujúci sa síce v prvých dvoch dňoch nového opatrenia pokúšali nakupovať aj v režime pre seniorov, ale nechali si situáciu vysvetliť," poznamenal.

​Situácia v čase po 12.00 h je podľa neho rozdielna v rôznych lokalitách, niekde sa vyskytli aj konflikty a roztržky pred obchodmi, ale inde, najmä v nákupných galériách a obchodných domoch bola relatívne pokojná.

Neveľmi "šťastné"

Podľa Katriaka sa ukazuje, že riešenie času medzi 9.00 až 12.00 h pre seniorov nebolo šťastné a bude potrebné zmeniť ho podľa návrhov obchodníkov.

"Veľkou neznámou zostáva sobota, kedy sú predajne najmä v menších mestách a na vidieku otvorené len do 12.00 alebo 14.00 h, pričom rodiny nakupujú na víkend. Do tejto predajnej doby spadá čas 9.00 až 12.00 h určený pre seniorov. Vidíme v tom veľké riziko, avšak vyčkáme na poznatky z nastávajúcej soboty," zdôraznil.

"Rozhodne budeme odporúčať revíziu opatrení pre seniorov tak, aby osobitné nákupné hodiny pre nich boli stanovené v dňoch pondelok až piatok a sobota zostala vo voľnom režime po celý deň," avizoval Katriak.

Rúško nie je problém

"Čo sa týka zabezpečenia ochranných prostriedkov v predajniach, toto sa bez problémov vykonáva. Úplnú prevahu má poskytovanie ochranných rukavíc, ale niekde už nainštalovali aj stojany s dezinfekčnými prostriedkami. Sú síce ojedinelé, ale do 2-3 týždňov by mohli byť vo väčšine obchodov," povedal prezident ZO SR.

Dodal, že pokusy zákazníkov nakupovať bez rúška sú len minimálne a sú eliminované ihneď pri vstupe do predajní.

"Zákazníci pochopili, že rúško chráni nielen ich zdravie, ale aj zdravie zamestnancov obchodov a ostatných zákazníkov," uzavrel Katriak.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.