Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 10:56

Môžeme patriť k najlepším na svete. Ukázali, ako sa bude vyvíjať pandémia na Slovensku

Vývoj šírenia koronavírusu bude závisieť najmä od toho, ako sa budú dodržiavať súčasné opatrenia.

Môžeme patriť k najlepším na svete. Ukázali, ako sa bude vyvíjať pandémia na Slovensku
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Štát zverejnil novú analýzu Inštitútu zdravotnej politiky, ktorá predpovedá, ako sa bude na Slovensku vyvíjať pandémia koronavírusu. Z predikcie, ktorú zverejnili to vyzerá, že slovenský zdravotný systém by mal počet nakazených zvládnuť.

​Šéf IZP Martin Smatana povedal, že plochá krivka, ktorá sa aktuálne týka Slovenska, sa darí napĺňať najmä vďaka prísnym opatreniam, ktoré prijala vláda.

"Vďaka opatreniam zo 16. marca sa zastavilo náhodné, rýchle šírenie koronavírusu," povedal Smatana. "Pomohli aj opatrenia, ktoré prijala nová vláda. Ak sa nám to podarí udržať, tak môžeme byť medzi piatimi najlepšími krajinami," dodal.

Obrázok zväčšíte kliknutím. 

Zdroj: HN/ Eduard Cicha

Vyhýbame sa talianskemu scenáru

Slovensku sa podľa Smatanu darí vyhnúť scenáru, ktorý sa napĺňa v Taliansku alebo Španielsku. Ak by sme začali od včera a bez opatrení, mali by sme do 55 dní infikovaných 19 percent populácie, to by bol vrchol, potom by to klesalo. Ide o krivku, ktorou idú Taliani alebo Španieli.

Pri súčasných opatreniach to vyzerá, tak, že vrchol dosiahneme o 110 dní, teda približne v polovici júla. Nakazených však bude oveľa menej. Podľa analýzy IZP by sa malo nakaziť 3,2 percenta populácie. 

Smatana však upozornil, že reálny vývoj bude závisieť od toho, ako sa budú dodržiavať v súčasnosti platné prísne opatrenia. Jednou z premenných v modeli je mobilita, ďalšou agresivita vírusu R0 - koľko ľudí nakazí jeden infikovaný. V prvej štúdii bola na úrovni 4, teraz je nižšia - okolo 1,65 a menej. 

V hre sú aj ďalšie opatrenia

V hre je aj sprísnenie súčasných opatrení. Zaviesť by sa napríklad mohla karanténa pre dôchodcov. IZP bude prepočítavať, ako by sa v ich modeli prejavilo toto opatrenie. Premiér Igor Matovič spresnil, že toto opatrenie sa bude zvažovať, ak sa bude situácia zhoršovať. 

 Nová aktualizácia očakáva pri vrchole epidémie, že 1 030 pacientov bude potrebovať pľúcnu ventiláciu. To platí, ak budú účinné súčasné prísne opatrenia.

Pôvodný model vývoja nákazy na Slovensku ukazoval, že pri vrchole epidémie by sme potrebovali päťkrát viac pľúcnych ventilácií, ako máme. 

V súčasnosti ich na Slovensku máme približne 550. Matovič však povedal, že včera prebehlo rokovanie s výrobcami a ich počet by sa mohol zvýšiť v najbližšej dobe. "Rysuje sa to dobre," povedal premiér. Na nové ventilátory však bude potrebné vyškoliť aj personál.

Vláda však počíta aj s alternatívou, že sa ich získať nepodarí. V takom prípade by bolo v hre sprísnenie opatrení.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.