Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 07:38 Aktualizované dňa 31.03.2020 o 12:10

Fico o konci svojej ochranky: Neželám si byť pod kontrolou Matoviča. Bolo to nutné ukončiť

Potom, čo Fico v marci 2018 rezignoval ako premiér a stal sa poslancom, nárok na ochranku stratil.

Fico o konci svojej ochranky: Neželám si byť pod kontrolou Matoviča. Bolo to nutné ukončiť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda strany Smer Robert Fico od polnoci nemá ochranku, jej skončenie podpísal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Informoval o tom Denník N

Ochrana verejných činiteľov súvisí s výkonom určitých funkcií, ktoré vymedzuje zákon. Jej zabezpečenie je v kompetencii Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií na ministerstve vnútra.

“Rozhodnutiu predchádzalo moje stretnutie s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií," informoval Mikulec.

"O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany,” dodal.

V utorok popoludní reagoval aj samotný Fico. "Neželám si byť pod kontrolou pána Matoviča. Bolo to nutné ukončiť," uviedol šéf Smeru na brífingu.

Potom, čo Fico v marci 2018 rezignoval ako premiér a stal sa poslancom, nárok stratil. Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vtedy však rozhodla o predĺžení ochranky

Podľa nej vtedy riziko, kvôli ktorému mal Fico pridelených ochrancov, aj po jeho rezignácii stále pretrvávalo.

"Možno by ste boli radi, keby ma niekto zabil, a to hovorím vážne teraz. Je tam veľa dôvodov na ochranku. Ak úrad zváži, že na to nevidí dôvod, tak ju mať nebudem," povedal pred rokom Fico.

Fico mal ochranku od roku 2006, keď sa stal prvýkrát premiérom. Nárok na ňu stratil v roku 2018, no Saková mu ju opakovane predlžovala. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.