Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 13:21

Armáda otestuje na koronavírus sto ľudí denne, vyhlásil Naď po stretnutí s Čaputovou

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že od budúcej stredy by mali v rezorte obrany začať s testovaním.

Armáda otestuje na koronavírus sto ľudí denne, vyhlásil Naď po stretnutí s Čaputovou
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ozbrojené sily sú pripravené byť nápomocné pri zložitej situácii súvisiacej s výskytom nového koronavírusu.

Prezidentka Zuzana Čaputová o tom informovala po stretnutí s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Minister priblížil, že armáda už v súčasnosti zabezpečuje prepravu a vykládku materiálu, poskytuje svoj zdravotný personál, sanitky či vojenské stany.

Od budúcej stredy by mali podľa neho v rezorte obrany začať aj s testovaním.

Vojenské stany a poľná nemocnica

Prezidentka, ktorá je zároveň hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl, sa s Naďom ako novým ministrom obrany stretla na pôde rezortu prvýkrát od jeho vymenovania.

Zhodli sa, že pri modernizácii armády bude treba naďalej klásť vysoké nároky na transparentnosť a efektivitu vynakladania finančných prostriedkov. Diskutovali aj potrebe opatrení vo Vojenskom spravodajstve.

Vojaci pomáhajú v mimoriadnej situácii, napríklad v zmiešaných hliadkach pri nemocniciach či na hraniciach.

Viacerým nemocniciam zapožičal rezort tiež vojenské stany a pred vojenskou nemocnicou v Ružomberku je rozložených 13 kontajnerov poľnej nemocnice. "Snažíme sa pomáhať širokospektrálne, od poskytnutia prepravných kapacít v rámci NATO programu SALIS, ako aj v rámci vykladania a distribúcie zdravotníckeho materiálu z letiska do centrálnych skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR a následne konečným užívateľom,“ povedal minister obrany.

Ozbrojené sily budú testovať

V civilných nemocniciach podľa Naďa pôsobí 28 vojenských lekárov, celkovo je k dispozícii viac ako 300 zdravotníkov.

Začiatkom budúceho týždňa by sa mal začať výcvik nových zdravotníkov v rámci projektu dobrovoľnej vojenskej prípravy. Ozbrojené sily sa zapoja aj do testovania.

"Od stredy by sme mali testovať približne sto ľudí denne," priblížil Naď.

Zdôraznil tiež, že rezortu obrany sa podarilo zabezpečiť 30-tisíc kusov FFP3 respirátorov, ktoré budú poskytnuté všetkým príslušníkom Ozbrojených síl.

Krízové scenáre 

Minister obrany predstavil tiež tri krízové scenáre. Prvý zahŕňa izoláciu ľudí. Karanténu by Ozbrojené sily mohli realizovať vo výcvikovom areáli na Lešti. Sedemsto ľudí by bolo ubytovaných v rámci murovaných kapacít, zvyšok by bol v stanoch. Celková kapacita je viac ako dvetisíc pacientov. Zároveň je pripravený scenár "kuriér", ktorý už realizujú. Zahŕňa rozvoz materiálu na základe požiadaviek orgánov štátnej správy. Scenár na možné uzavretie mesta či obce sa ešte pripravuje.

Náčelník Generálneho štábu generál Daniel Zmeko informoval, že v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 museli Ozbrojené sily utlmiť výcvikové aktivity. Zároveň však deklaroval, že svoje základné úlohy naďalej plnia.

Naď priblížil, že v prípade vyhlásenia núdzového stavu aj pre Ozbrojené sily by mali byť povolávaní do služby vojaci zo záloh.

Zamerať by sa mali na ľudí, ktorí skončili v armáde v posledných rokoch, majú ešte platné certifikáty a disponujú konkrétnou spôsobilosťou. Ako načrtol Zmeko, vyplniť by mohli kľúčové posty, napríklad systémových inžinierov, špecialistov logistiky či operátorov.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.