Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2020, 00:00

Budúci rok sa môžeme zobudiť do veľmi nepríjemnej situácie, varuje bratislavský župan Droba

Ak klesnú príjmy ľudí, čo sa teraz práve bude diať, tak sa budúci rok môžeme zobudiť do veľmi nepríjemnej situácie, hovorí šéf Bratislavského kraja Juraj Droba.

Najväčší problém, a teda najviac nakazených, je v Bratislavskom kraji. Uvažuje sa nad tým, že práve tu by sa sprísnili opatrenia, aby sa zastavilo šírenie koronavírusu?
Krízový štáb, ten najväčší ústredný, pracuje s viacerými verziami. Nechcem hovoriť v jeho mene, my sme dokonca istý čas neboli ani prizvaní na tieto zasadnutia. Zvažuje sa, samozrejme, aj toto ako jeden zo scenárov. Myslím si, že tým, že sme zatrúbili rýchlo do útoku, tak sa nám podarilo spomaliť rast počtu infikovaných. Osobne zatiaľ nevidím dôvod na drastické opatrenie. Lebo čo všetko by to znamenalo, by sme pochopili až vtedy, keby sa to zaviedlo. Zatiaľ vidím relatívne silnú disciplínu obyvateľov Bratislavského kraja. Zostávajú doma, nosia rúška. Dúfajme, že sa situácia nebude zhoršovať.

Ako prví ste zaviedli opatrenia o zákaze návštev v zariadení sociálnych služieb a zavreli ste školy. Preto sa pýtam, či ako samospráva neuvažujete, že pristúpite aj k ďalším opatreniam.
Tieto nástroje v rukách nemám. My sme fungovali v rámci vlastných kompetencií a kúsok nad ne vtedy, keď sme videli, že sa na nás niečo rúti a nikto nekoná. To, že sme pristúpili k zatvoreniu škôl ešte cez víkend pred dvomi týždňami, bolo spôsobené práve tým, že mnohé deti z Malaciek chodili na stredné školy v Bratislave. Prvý prípad bol v Kostolišti, čo je okres Malacky. Takže sme konali o deň skôr ako ostatní a komunikoval som to aj s hlavným hygienikom, že musíme jednostranne pristúpiť k tomu opatreniu.


Ohlásili ste, že kultúrny dom v Ružinove prerobíte na nemocnicu. Hovorili ste o tom, že tam nakupujete matrace a postele. V akom je to stave?
Hovorili sme o tom so starostom Ružinova, že je to jeden z možných scenárov. Chceli sme sa vybrať touto cestou, ale postupne sme zistili, že priestory domu kultúry Ružinov neboli úplne vyhovujúce a paravánové riešenia vo veľkých sálach by neboli dobré najmä z hygienických dôvodov. No máme 120 lôžok na doliečovanie, a to v domovoch sociálnych služieb. Miesta, ktoré slúžili na dennú alebo týždennú formu, sme museli vysťahovať a klientov sme presunuli do domácej opatery. Čiže sa nám uvoľnili domovy, máme 120 lôžok v Bratislave a 10 lôžok v Pezinku. Budú to lôžka pre nekorona pacientov, ktorí sa doliečujú na oddelení dlhodobo chorých napríklad v ružinovskej nemocnici. Plán je teda vyprázdniť ružinovskú nemocnicu, kde v nejakom momente predpokladáme, že budú desiatky pacientov, ktorí budú potrebovať lekársku starostlivosť v nemocnici.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.