Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 12:24

Nechce sa mi veriť, že by bol až taký hlúpy, reagoval Sulík na Kičuru

Richard Sulík kvôli aktuálnej situácii telefonoval aj so slovenským veľvyslancom v Indii Ivanom Lančaričom. 

Minister hospodárstva Richard Sulík v pondelok na rokovaní vlády podá návrh na odvolanie šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru z funkcie. 

Kičurovo odvolanie v nedeľu avizoval premiér Igor Matovič, pretože nemá dôveru vlády. Podľa premiéra konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov. 

Sulík kvôli aktuálnej situácii telefonoval aj so slovenským veľvyslancom v Indii Ivanom Lančaričom. 

"Vyjadrenia pána Kičuru sa ho veľmi dotkli, lebo boli nepravdivé a bolo tam mnoho klamstiev. Budeme sa tomu venovať, aby sme zistili, ako to bolo pri tej kúpe 10 miliónov rúšok po 1,10 eura od firmy, ktorá funguje mesiac. Rúška mohli byť zakúpené za 25 centov rovnakom množstve. To budeme musieť riešiť," povedal minister hospodárstva.

Kičura zlyhanie nevidí

Sulík už v nedeľu tvrdil, že India oboznámila Slovensko s možnosťou nákupu ochranných rúšok z Indie po 25 centov za kus. Na to však hmotné rezervy neodpovedali a cena sa potom vyšplhala na 1,10 eura a India zastavil ich vývoz.

Kičura trvá na tom, že pri nákupoch zdravotníckych pomôcok sa konalo v zmysle zákona. Priznal, že pri nákupe rýchlotestov došlo k chybe, tá sa však podľa jeho slov dá napraviť. Iné zlyhanie nevidí.

Pri otázke, prečo uzavrel jeho úrad zmluvu práve s danou firmou, uviedol, že bolo veľa ponúk, ale nereálnych. 

Nákup nepotrebných testov

Matovič poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy dokopy za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74-tisíc eur.

Skonštatoval, že sa pýtali na spôsob, akým vybrali firmy, ktoré oslovili, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila.

Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice. Po ich preštudovaní konštatuje, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal.

Zdôraznil tiež, že štátne rezervy zabezpečili nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje.

"Nechce sa mi veriť, že by bol taký hlúpy"

Sulík sa v pondelok tiež vyjadril aj k ďalším medializovaným informáciám o Kičurovi.

Jeho syn mal totiž podľa denníka Sme kúpiť v centre Bratislavy dva byty bez hypotéky v čase, keď on nakupoval ochranné pomôcky v súvislosti s novým koronavírusom pre štát od novovzniknutých firiem.

"Nechce sa mi zdať, že by bol pán Kičura až taký hlúpy. Ale sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré to budú vyšetrovať," dodal minister hospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.