Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 18:27 Aktualizované dňa 22.03.2020 o 19:44

Slovensko má minimálne 13-tisíc testovacích sád. Matovič chce vyskúšať aj iný spôsob z Česka

Premiér o tom informoval po kontrole na štátnych hmotných rezervách.

Slovensko má minimálne 13-tisíc testovacích sád. Matovič chce vyskúšať aj iný spôsob z Česka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič na brífingu po stretnutí na Správe štátnych hmotných rezerv povedal, že v súvislosti s testami na nový koronavírus sa nechce spoliehať na farmaceutické spoločnosti a na to, že nám testy dodajú.

V tom by nám mohol pomôcť spôsob testovania, ktorý implementovalo Česko. "Cieľ je taký, aby sme vedeli sprostredkovať vyšetrenia čo najbližšie k bydlisku každého jedného človeka. Prípadne aj ľudia, ktorí by chceli požiadať o samovyšetrenie, by ho za rozumnú cenu mohli získať," povedal Matovič o českom spôsobe testovania. 

Testovací systém z Česka

Kvôli tomu sa už v pondelok ráno uskutoční stretnutie s odborníkmi na Úrade verejného zdravotníctva. 

"Dohodli sme si zajtra stretnutie na úrade pre verejné zdravotníctvo so špecialistami, s ktorými chceme riešiť špeciálnu ponuku od Českej republiky," povedal premiér. Česko podľa neho nabehlo na nový a spoľahlivý systém testovania, ktorý by mohol aj nám pomôcť.

Získali sme ďalšie testovacie sady

Minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte včera informoval, že na Slovensku zostáva posledných tritisíc testovacích sád na nový koronavírus. Dnes však spresnil, že sa podarilo získať ďalších 10-tisíc týchto sád. 

"Podarilo sa nám získať ďalších 10-tisíc reagencií, ktorých je nedostatok. Vieme zabezpečiť riadne testovanie na ďalších desať dní," povedal minister.

Vysvetlil, že o nich nechcel skôr informovať, pretože nebolo isté, či prídu. "Boli objednané, ale nebolo isté, či vôbec prídu, lebo situácia je zložitá," vysvetlil minister.

Zásoby majú aj súkromné spoločnosti

Zásoby testov objednal úrad verejného zdravotníctva, do dnes však nebolo isté, či prídu. Aktuálne tak má štát k dispozícii takmer 13-tisíc testovacích sád.

Ďalšie zásoby majú v rukách súkromné laboratória ako Alpha Medical či Medirex. Tie chceli testovať komerčne, no kvôli vyhlásenému núdzovému stavu v zdravotníctve, im to štát zakázal.

Ich testy bude môcť v prípade potreby využiť štát. Nie je presne jasné, koľko ich je aktuálne k dispozícii, ide však o tisíce sád.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.