Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 18:00

Sociológ Vašečka: Pre Pellegriniho a Smer prišiel koronavírus ako na zavolanie

  • Zmena moci v čase zúriacej pandémie koronavírusu je situácia, s akou sa Slovensko doposiaľ nestretlo.
  • Sociológ Michal Vašečka vysvetľuje, akým najväčším problémom bude musieť nová vláda vzhľadom na situáciu čeliť. 
  • Popísal aj ako možno vnímať zmierňujúce napätie medzi bývalým premiérom Petrom Pellgrinim a jeho nástupcom Igorom Matovičom.
Sociológ Vašečka: Pre Pellegriniho a Smer prišiel koronavírus ako na zavolanie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Je to prvýkrát, čo na Slovensku dochádza k zmene vlády za takýchto mimoriadnych okolností. Predstavuje to nejaké riziko, meniť v takomto krízovom období moc? Ak áno, v čom?

Odpoveď je zrejmá - samozrejme, že zmena vlády je v takejto situácii riziková. Bez ilúzií o kvalitách súčasných ministrov a o kľúčových nových ľuďoch na ministerstvách každý človek na novej pozícii potrebuje istý čas na udomácnenie sa a spoznanie písaných i nepísaných, formálnych i neformálnych pravidiel fungovania. Momentálne na mnohé pozície prichádzajú ľudia so zaujímavými víziami, plánmi, či predsavzatiami, no väčšinou s malými skúsenosťami s praktickými aspektami vládnutia.

Ako možno zabezpečiť, aby došlo v súčasnej situácii k presunu moci, čo najplynulejšie?

V situácii pandémie je potrebná súčinnosť odchádzajúcej vlády do konca, čo sa koniec koncov deje. Predstava, že koalícia už v prvých týždňoch vládnutia nebude kritizovaná opozíciou je v súčasnej situácii iluzórna. Udalosti išli rýchlo, no už tento týždeň príde k stabilizácii v zmysle prispôsobenia sa novej realite. Končiaci premiér Pellegrini mediálne zvládol situáciu dobre a odchádza ako politik, ktorý – minimálne v percepcii väčšiny populácie – situáciu zvládol.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.