Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 13:08

Tri scenáre vývoja u nás: Štúdia ukazuje, že koronavírusom sa môže nakaziť od 10 do 45 percent Slovákov

Najmiernejší scenár prichádza do úvahy v prípade, že budú súčasné opatrenia platiť tri až štyri mesiace.

Tri scenáre vývoja u nás: Štúdia ukazuje, že koronavírusom sa môže nakaziť od 10 do 45 percent Slovákov
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Počet Slovákov, ktorí sa nakazia koronavírusom, záleží od mobility obyvateľstva. V najnovšej štúdii to tvrdí štátny Inštitút zdravotnej politiky. Ten rozoberá tri varianty rozšírenia vírusu, pričom najlepšie by Slovensko dopadlo v prípade, že by dlhodobo platili súčasné obmedzenia.

,,Pri výrazných obmedzeniach mobility (uzatvorené školy, povinná karanténa okrem nevyhnutných nákupov, atď.) je efekt nižšieho peaku a pomalšieho nástupu choroby najvýraznejší. Aj keď celkový pomer nakazených je stále na vrchole 10 percent, táto situácia nastáva až po 110 dňoch od začiatku simulácie, a tak predstavuje výrazne nižšiu záťaž pre zdravotnícky systém. Kvôli postupnému priebehu vírusu sa pomer infikovaných osôb znižuje pod 5 percent po vyše 150 dňoch. Toto je situácia, ktorá najbližšie korešponduje so súčasnými podmienkami na SR, platnými k 16.3.2020," píše sa v štúdii.

Vrcholom má byť do 10 percent infikovaných

Stredný variant obmedzení by sa adekvátne prejavil aj na šírení vírusu. ,,Pri strednej mobilite obyvateľstva (stredne prísne obmedzenia) je vrchol infekcie nižší (25 percent populácie) a nastáva neskôr (60. deň), keďže nákaza je viac rozložená v čase.

Choroba má v tomto prípade dlhší celkový priebeh, a tak pomer infikovaných osôb klesá pod 10 percent až v 75. deň. Na základe odborného odhadu a aproximácie štúdie Ferguson et al. (2020) išlo o opatrenia, ktoré boli platné na Slovensku k 16.3.2020," vysvetľuje štúdia.

Najhorší variant

Ak by Slovensko nepristúpilo k žiadnym obmedzeniam, nakazilo by sa až 45 percent obyvateľstva. ,,Pri vysokej mobilite obyvateľstva (žiadne alebo takmer žiadne obmedzenia) nastáva peak infekcie už 26 dní od začiatku simulácie, kedy sa nachádzalo na Slovensku 61 prípadov, z toho väčšina v Bratislave.

Pri vrchole infekcie je nakazených až 45 percent populácie. Po 50 dňoch od začiatku nákazy pomer infikovaných osôb klesá pod 10 percent populácie. Podobný priebeh v súčasnosti pravdepodobne prebieha v Taliansku a Španielsku, o čom svedčí extrémny nárast pacientov na dennej báze, ako aj spojená vysoká úroveň mortality (ECDC, 2020)," tvrdí štúdia.

Slovensko zažíva mierny scenár

Podľa inštitútu Slovensko zažije relatívne mierny scenár. ,,Môžeme potvrdiť, že opatrenia po 16.3.2020 pozitívne ovplyvnia celkovú prevalenciu tohto ochorenia a podľa simulácie nepresiahne peak prevalencie desať percent všetkých prípadov. Po prerátaní na potrebu hospitalizácií je to zvládnuteľná hodnota (pri postupnom doplnení kapacít).

K tejto situácii by však došlo v prípade, že zavedené opatrenia zostanú v platnosti najbližšie 3 až 4 mesiace (peak sa dosiahne po 110 dňoch) a v závislosti od miery prevalencie, ktorú je potrebné dosiahnuť na zabezpečenie kolektívnej imunity.

Scenár prísnych opatrení limitujúcich mobilitu v krajine je kvôli vplyvu na bežný život a ekonomiku krajiny nepravdepodobný, a preto je potrebné zabezpečiť aj iné formy opatrení, ktoré budú minimalizovať extrémne negatívne ekonomické efekty, spojené s touto situáciou," uvádza inštitút v komentári na záver štúdie.

Nakazených je 6-násobne viac?

Podľa štúdie je reálnych prípadov nakazenie viac ako deklarujú úrady. ,,Tento model je výsledkom 100 simulácií a je iniciovaný podľa momentálneho stavu nákazy v SR (prípady, ktoré boli odhalené k 15.3.2020 – spolu 61 prípadov, z čoho 27 v Bratislave), kde je tento počet vynásobený číslom 6. Je to z dôvodu, že detekované prípady pravdepodobne výrazne podhodnocujú reálny počet prípadov," píše sa v analýze

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.