Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2020, 19:41

Z Bruselu dostaneme dve a pol miliardy na koronavírus, viac ako Taliani

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen minulý týždeň navrhla vytvorenie fondu, ktorý má pomôcť zdravotníctvu a ekonomicky najviac postihnutým odvetviam.

Z Bruselu dostaneme dve a pol miliardy na koronavírus, viac ako Taliani
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko dostane z rozpočtu Európskej únie takmer dve a pol miliardy na pomoc v boji s následkami koronavírusu.

Počíta s tým návrh Európskej komisie, ktorá chce v rámci núdzového investičného fondu poskytnúť členským krajinám až 37 miliárd eur.

Využijú sa neminuté eurofondy

Najviac má z balíka tvoreného prevažne nevyčerpanými peniazmi na kohéznu politiku získať Poľsko, najviac zasiahnuté Taliansko dostane trikrát menej.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň navrhla vytvorenie fondu, ktorý má pomôcť zdravotníctvu a ekonomicky najviac postihnutým odvetviam.

Fond získa prostriedky z dvoch zdrojov. Jednak z peňazí, ktoré mali členské štáty komisii vrátiť z predfinancovaných minuloročných projektov, a tiež z doteraz nevyčerpaných peňazí v národných obálkach v rámci kohéznej politiky.

Slovensko získa viac ako Taliansko

Na základe týchto kritérií prisúdila Komisia najviac peňazí Poľsku, ktoré by malo získať 7,4 miliardy eur. Maďarsko, ktoré rovnako ako Poľsko doteraz patrilo k štátom menej zasiahnutým vírusom, podľa návrhu dostane 5,6 miliardy, Španielsko potom 4,1.

Najviac postihnuté Taliansko má obdržať 2,3 miliardy, čo je dokonca menej ako Slovensko. Naša krajina získa od EÚ 2,475 miliardy eur

Uvoľnia pravidlá

Komisia by chcela peniaze rozdeliť čo najskôr a počíta s tým, že pre ich míňanie budú platiť výrazne voľnejšie pravidlá než pre bežné zdroje z fondov na podporu menej rozvinutých regiónov.

"Nebude potrebné žiadne spolufinancovanie z národných rozpočtov a štáty dostanú peniaze potrebné k záchrane životov, podpore firiem a mnohému ďalšiemu," uviedla komisia.

Brusel chce ďalšiu takmer miliardu eur sprístupniť najviac postihnutí štátom v rámci fondu solidarity slúžiaceho bežne pre zmierňovanie následkov prírodných katastrof a tiež fondu na zmierňovanie dopadov globalizácie.

Návrh by podľa komisie mohli členské štáty a Európsky parlament schváliť do dvoch týždňov, aby mohli krajiny začať peniaze čo najrýchlejšie čerpať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.