Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2020, 13:25 Aktualizované dňa 16.03.2020 o 14:04

Čaputová akceptovala mená Matovičovho kabinetu. Oznámila, kedy bude vymenovaná nová vláda

Šéf OĽaNO Igor Matovič uviedol, že mená všetkých ministrov povie v utorok. 

Čaputová akceptovala mená Matovičovho kabinetu. Oznámila, kedy bude vymenovaná nová vláda
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že sa s Petrom Pellegrinim a Igorom Matovičom zhodla na plynulom odovzdávaní a preberaní moci. 

Termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady bude v piatok 20. marca a v ten istý deň dôjde k demisii súčasnej vlády. Menovanie novej vlády Igora Matoviča bude v sobotu. 

Čaputová zároveň uviedla, že akceptuje nominácie všetkých členov vlády, ktoré jej budúci premiér predložil. Šéf OĽaNO oznámil, že mená všetkých ministrov povie v utorok. 

Zhoda na konštruktívnom prebratí moci

Prezidentka ocenila, že dosluhujúci aj nastupujúci premiér deklarovali spoluprácu a konštruktívny prístup pri odovzdaní a prevzatí moci.

"Som rada, že sme sa zhodli, že odovzdanie a prevzatie moci prebehne v absolútnej spolupráci a konštruktívne," vyhlásila s tým, že všetci si uvedomujú, v akej situácii sa Slovensko nachádza v súvislosti s novým koronavírusom.

Hlava štátu potvrdila, že ustanovujúcej schôdze sa dotknú bezpečnostné opatrenia vzhľadom na šírenie nového koronavírusu. Dosluhujúci šéf parlamentu Andrej Danko je podľa prezidentky pripravený ich zabezpečiť.

Miesto konania oznámi Danko

Ustanovujúcu schôdzu parlamentu v zmysle rokovacieho poriadku zvoláva hlava štátu najneskôr do 30 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb do národnej rady.

Miesto, deň a hodinu jej konania oznámi predseda Národnej rady zvolený v predchádzajúcom volebnom období. Ten podľa rokovacieho poriadku zvolá predsedov politických strán a hnutí zastúpených v parlamente a prerokuje s nimi prípravu schôdze.

Doterajší predseda parlamentu Andrej Danko bude viesť ustanovujúcu schôdzu do zvolenia nového predsedu.

Zvolia si nového šéfa parlamentu

Poslanci na ustanovujúcej schôdzi zložia ústavou predpísaný sľub do rúk dosluhujúceho predsedu parlamentu.

Tajnou voľbou si zvolia predsedu parlamentu. Stať by sa ním mal šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý po svojom zvolení prevezme od Danka vedenie schôdze. Tá bude pokračovať tajnou voľbou štyroch podpredsedov snemovne.

Ďalšia tajná voľba sa bude týkať predsedov parlamentných výborov. Poslanci si na ustanovujúcej schôdzi utvoria aj poslanecké kluby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.