Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2020, 13:07 Aktualizované dňa 14.03.2020 o 16:38

Lekárne zvažujú zavretie. Dochádzajú im suroviny na výrobu dezinfekcie

Nedostatok rúšok a dezinfekcie, s týmito problémami bojujú nie len ľudia, ale aj lekárne.

Lekárne zvažujú zavretie. Dochádzajú im suroviny na výrobu dezinfekcie
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Zástupy ľudí vo viac ako metrových rozostupoch pred vchodovými dverami do lekárne. Tak to dopoludnia vyzeralo pred lekárňami v Rači - mestskej časti Bratislavy.

Ľudia zjavne pochopili závažnosť situácie a bez reptania čakali, kedy sa dostanú k lekárnikovi. Niektorí prišli po rúška, iní v ruke držali predpis na objednaný liek.

​Dobre skrývaná nervozita však vyšla na povrch po tom, čo prví zákazníci informujú ostatných, že ak čakajú na rúška, tak majú smolu.

V lekárňach rúška nie sú

Lekárnikom dochádzajú aj dezinfekčné prostriedky a farmaceuti za prepážkou nemajú žiadne informácie, kedy budú vedieť ľuďom pomôcť. Taká je momentálna situácia podľa zistení HN.

“Všetky dnes dostupné ochranné prostriedky, ktorými disponujeme, sme alokovali pre interné potreby našich zamestnancov v lekárňach," uvedol pre HN Peter Sedláček, PR manažér siete Dr. Max.

​Čo je však horšie je, že lekárne na Slovensku nevedia, ako postupovať ďalej. "Všetky zásoby, ktoré lekárne majú, používajú na ochranu vlastných zamestnancov," hovorí Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory, ktorá je odbornou zástupkyňou Fakultnej lekárne Univerzity Komenského.

Zároveň upozorňuje, že lekárňam dochádzajú suroviny na výrobu dezinfekcie. "Zatiaľ sme to riešili z vlastných prostriedkov v lekárni, no v súčasnosti už nevieme objednať ani základné suroviny, ako je napríklad lieh. Táto situácia môže viesť až k zavretiu lekární," povedala.

​Dôvod je jednoduchý. Lekárnici musia byť chránení, aby nechtiac nevydávali liečivá spolu s vírusom.

Kým informovanosť aj správanie ľudí sa postupne zlepšuje, chrániť ľudí sa nedarí najvyšším predstaviteľom vlády.

Rúška majú byť dodané čoskoro 

Ako štát koordinuje situáciu? „Nijako", tvrdo kritizuje vládu Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

„Zdravotníci nemajú elementárne ochranné pomôcky a o pár dní naozaj nebude s čím dezinfikovať zdravotnícke zariadenia. Vyzerá to, že absolútne nie sme pripravení na zvládnutie krízovej situácie orgánmi, ktoré sú na to určené. Vieme si vôbec predstaviť, že v tejto situácii bude potrebná akútna starostlivosť o stovky vážne chorých pacientov?“ pýta sa Sukeľ.

„Od pondelka budú prostredníctvom vyšších územných celkov postupne distribuované rúška a ďalšie ochranné prostriedky do ambulancií. Správa štátnych hmotných rezerv ministerstvo zdravotníctva ubezpečila, že čoskoro na Slovensku budú dodané dodávky rúšok," reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.