Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 14:59 Aktualizované dňa 12.03.2020 o 15:51

Sulík o opatreniach proti koronavírusu: Vláda musí zabrániť veľkej vlne bankrotov

Richard Sulík upozornil, že opatrenia proti koronavírusu budú mať ekonomické dopady. Považuje ich však za druhoradé.

Sulík o opatreniach proti koronavírusu: Vláda musí zabrániť veľkej vlne bankrotov
Zdroj: HN/Jaroslav Pavliga

Situácia v súvislosti s koronavírusom v Taliansku a nábehové krivky počtu nakazených v jednotlivých krajinach ukazujú, že stojíme pred veľkým problémom, vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. Musíme podľa neho konať.

"Nutne potrebujeme v obrovskom množstve rúška, dezinfekciu, dýchacie zariadenia a testy," apeloval Sulík.

Nová vláda musí vzniknúť rýchlo

Líder SaS ďalej vysvetľoval slová Igora Maukša, riaditeľa spoločnosti Zornica, ktorá vyrába rúška. Ten včera vyhlásil, že ho Sulík prehováral, aby nepodpísal zmluvu so štátom. Sulík to poprel, ale potvrdil, že sa s Maukšom kontaktoval.

Dnes predseda SaS povedal, že malo ísť o nedorozumenie, čo dokazoval e-mailom od Maukša.

"Celú záležitosť považujem za jedno veľké nedorozumenie spôsobené hlavne časom a spôsobom komunikácie, moja reakcie nebola adekvátna," mal napísať Maukš.

Nová vláda musí kvôli šíriacej sa nákaze podľa Sulíka vzniknúť čím-skôr. "Chcem veriť, že Igor Matovič dokáže vyjednávania rýchlo ukončiť," vyhlásil. Aktuálne rokujúce strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí riešia, ako budú obsadené rezorty. SaS má záujem o rezorty financií a školstva.

Opatrenia budú mať dopady

Sulík víta opatrenia, ktoré vláda prijala proti šíreniu koronavírusu. Upozornil, že budú mať ekonomické dopady, ale dodal, že peniaze sú v tomto prípade druhoradé a dôležité je chrániť obyvateľov.

​Zároveň však vláda podľa neho musí odškodniť podnikateľov, aby zabránila veľkej vlne bankrotov, ktorá hrozí po zatvorení viacerých prevádzok. "Nemôžeme dovoliť, aby prevádzky skrachovali, spôsobilo by to veľké škody," vyhlásil Sulík. Ak bude SaS vo vláde, tak sa chce osobne tejto záležitosti venovať.

"Máme dva týždne, kým budeme stáť zoči-voči širokému prepuknutiu nákazy, preto treba pripraviť široké opatrenia," povedal a vyzval ľudí, aby zostali doma.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.