Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 15:53 Aktualizované dňa 11.03.2020 o 16:14

PS/Spolu podali na Ústavnom súde sťažnosť na voľby

PS/Spolu vo voľbách získali 6,96 percenta, na vstup do parlamentu koalícii chýbalo 926 hlasov.

PS/Spolu podali na Ústavnom súde sťažnosť na voľby
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Koalícia PS/Spolu podala na Ústavnom súde sťažnosť na výsledok parlamentných volieb, žiada prerátanie hlasov. Informuje o tom denník Sme, PS to následne potvrdilo na svojom oficiálnom facebookovom účte.

Koalícia Ústavný súd žiada, aby nariadil prerátanie hlasov v problémových okrskoch, požiadal Slovenskú poštu o vydanie všetkých neprevzatých zásielok s hlasmi voličov a aby boli prešetrené prípady štatistických anomálií.

"Za 10 dní sme získali 1135 podnetov od voličov rôznych politických strán, na základe ktorých mohol byť volebný výsledok odlišný," informujú progresívci na sociálnej sieti.

PS/Spolu vo voľbách získali 6,96 percenta, na vstup do parlamentu koalícii chýbalo 926 hlasov.

Svoje zistenia PS zhŕňa nasledovne:

  • V 631 okrskoch voliči nahlásili nezarátanie minimálne 872 preferenčných hlasov.
  • Minimálne v 189 prípadoch došlo k porušeniu Ústavy a volebného zákona v súvislosti s umožnením a realizáciou poštového hlasovania zo zahraničia.
  • Na základe štatistickej analýzy sme identifikovali okrsky, kde bolo neobvyklé číslo neplatných hlasov, alebo výrazne nesedeli počty vydaných a odovzdaných hlasov.
  • Zároveň žiadame súd o zaujatie stanoviska, či bolo pravidlo o koalíciách aplikované rovnakým princípom pre všetky kandidujúce subjekty a či bola dodržaná zásada rovného prístupu.

Ministerstvo vnútra sa pre HN vyjadrilo, že do osobitného zoznamu pre voľby zapísalo 4 100 voličov a všetkým z nich v zákonnej lehote zaslalo materiály pre voľbu poštou. Ak zásielka zásielka nebola prevzatá alebo sa stratila počas prepravy, rezort tvrdí, že zasielal materiály na vyžiadanie opätovne aj po uplynutí zákonnej lehoty.

Ministerstvu vnútra bolo v zákonnej lehote doručených späť 3 861 obálok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.