Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 00:00

Exekúcie sú problém aj po rokoch

Veľkí podnikatelia kvôli náhodnému prideľovaniu exekútorov strácajú kontrolu nad svojimi pohľadávkami. Ich biznis tým trpí.

Exekúcie sú problém aj po rokoch
Zdroj: Dreamstime

Náhodné prideľovanie exekútorov zaviedlo ministerstvo spravodlivosti v roku 2017. Pre malých exekútorov to znamená zákazky zadarmo. Zmena však spôsobuje problémy veľkým veriteľom. Firmy so širokou sieťou dodávateľov a odberateľov sa dostávajú do problémov s vymožením svojich peňazí, ak im ich klienti neuhradia faktúry. Nemôžu spolupracovať s jednou overenou exekútorskou firmou a osud svojich pohľadávok tak nemajú vo svojich rukách. Ak im náhodný výber pridelí slabého exekútora, ktorý pohľadávku aktívne nevymáha, môže to narušiť celý jej biznis.


Veľkým podnikateľom po rokoch platnosti spôsobuje novela čoraz väčšie problémy. Neistota, či sa k svojim peniazom dostanú, chybou exekútora ovplyvňuje aj ich investičné plány.


Rizikoví exekútori
Podnikatelia s množstvom pohľadávok u viacerých dlžníkov majú dnes zásadne sťažené vymáhanie svojich práv. Veľká firma s desiatkami až stovkami obchodných partnerov sa s istotou dostane do situácie, že musí vymáhať nesplácané pohľadávky s pomocou exekútorského úradu. Podnikateľ si dnes môže vybrať kvalitného advokáta, o ktorom vie, že je kompetentný, a verí, že mu na súde vyhrá spor o dlžobu.

Pri zastupovaní pred súdom preferujú tých právnikov, s ktorými majú dlhodobo vybudované vzťahy. Advokát však víťaznú pohľadávku pre klienta vymôcť nemôže. Firmy sa preto nevyhnutne obracajú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.