Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 10:28 Aktualizované dňa 06.03.2020 o 12:43

Sulík kritizoval Pellegriniho. Podľa šéf SaS štátna poisťovňa už nemusí hlásiť podpisovanie zmlúv

Analytici ministerstva vyhodnocovali, či ide o oprávnené zmluvy, výhodné pre spoločnosť.

Sulík kritizoval Pellegriniho. Podľa šéf SaS štátna poisťovňa už nemusí hlásiť podpisovanie zmlúv
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predstavitelia strany SaS kritizujú rozhodnutie odchádzajúceho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) povereného riadením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pellegrini mal zrušiť príkaz, podľa ktorého mala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) hlásiť ministerstvu všetky podpísané zmluvy v sume vyššej ako 50-tisíc eur.

Analytici MZ SR vyhodnocovali, či ide o oprávnené zmluvy, výhodné pre spoločnosť.

Príkaz vydaný ministerkou Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) bol účinný od 1. októbra 2018.

Dozvedeli sme sa, že 30. januára zastupujúci minister Pellegrini tento príkaz zrušil. Je to veľmi zvláštne,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková na piatkovej tlačovej besede.

Uviedla, že ona i ďalší ľudia navyše emailom dostali informáciu od bývalého zamestnanca o tom, že sa pripravuje nevýhodná zmluva, podľa ktorej by VšZP mala presunúť svoj majetok súkromnej firme, ktorá jej ho následne má prenajímať naspäť. Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková o tom podľa Cigánikovej vôbec nevedela. Situáciu má skontrolovať.

Predstavitelia SaS poukázali na to, že po zrušení príkazu MZ SR hrozí štátu viac pokusov o uzatvorenie nevýhodných zmlúv a môže sa stať, že VšZP podpíše aj zmluvy, na ktoré nemá finančné krytie, na čo doplatia poistenci.

Vyzývame zastupujúceho ministra zdravotníctva Petra Pellegriniho, aby pôvodný príkaz nerušil,“ hovorí člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto. Nová vláda podľa Barta uskutoční vo VšZP audit zmlúv a pokúsi sa zrušiť tie nevýhodné.

Za podpísanie nevýhodných zmlúv má vyvodiť osobnú zodpovednosť konkrétnych úradníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.