Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 10:01 Aktualizované dňa 06.03.2020 o 16:03

Šanta žiada, aby Kočnerov majetok prepadol. Kvôli zmenkám sa odvolal na Najvyšší súd

  • Prokurátor Ján Šanta chce, aby Najvyšší súd Marianovi Kočnerovi udelil trest prepadnutia majetku v prospech štátu.
  • Pôvodne pritom počas procesu žiadal pre Kočnera pokutu 300-tisíc eur. 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa odvolal proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v kauze zmeniek.

Šanta chce, aby Najvyšší súd Kočnerovi udelil trest prepadnutia majetku v prospech štátu. Informáciu priniesol Denník N. Pôvodne pritom Šanta počas procesu žiadal pre Kočnera pokutu 300-tisíc eur. 

Prokurátor trvá aj na tom, aby súd udelil Kočnerovi trest na 20 rokov.

Prečo Šanta teraz žiada zhabať celý Kočnerov majetok, vysvetlila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

"Trest prepadnutia majetku je navrhovaný teraz, pretože v týchto dňoch došlo k ustáleniu identifikovateľného celého majetku obžalovaného a k úplnému splneniu všetkých zákonných podmienok na uloženie tohto trestu. Aj z týchto dôvodov sa prokurátor nevyjadroval k rozsudku po jeho vyhlásení, pretože očakával takýto vývoj zákonných podmienok v súvislosti s takýmto komplexným trestom pre obžalovaného," vysvetlila Tökölyová pre HN.

Nebola spáchaná škoda

Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič v odôvodnení rozsudku uviedol, že pri falšovaní verejnej listiny je trest prepadnutia majetku povinný iba vtedy, ak bola spôsobená škoda. To sa v tomto prípade nestalo, lebo Kočner nevysúdil peniaze od Markízy.

Podľa Šantu však súd Kočnerovi mal uložiť trest prepadnutia majetku. 

Klemaničov senát 27. februára vyniesol verdikt, že Marian Kočner a niekdajší politik a šéf Markízy Pavol Rusko sfalšovali zmenky za 69 miliónov eur a marili spravodlivosť.

Neprávoplatne ich odsúdil na 19 rokov odňatia slobody v najtvrdšej nápravnovýchovnej skupine. Kočnerovi vymeral aj peňažný trest 10-tisíc eur. Obaja sa odvolali na Najvyšší súd.

Možností je viac

Čo môžu odvolaním Kočner s Ruskom získať? Možností je viac. „Najvyšší súd môže odvolaniu vyhovieť, zamietnuť ho, vyhovieť mu sčasti alebo sčasti zamietnuť. Všetko závisí od toho, na čom budú postavené dôvody odvolania,“ povedal pre HN ústavný právnik Ján Mazák.

​Podľa obžaloby mali Kočner s Ruskom vyrobiť falošné zmenky, aby od vlastníkov televízie Markíza získali dodatočné peniaze.

Kočner si vyplatenie zmeniek začal od televízie vymáhať v roku 2015, keď mali dosiahnuť splatnosť, pričom tvrdil, že boli spísané v roku 2000.

Vydať mu ich mal v mene Markízy jej vtedajší šéf a akcionár Pavol Rusko, čo na súde tvrdil aj on sám.

Ako sa však ukázalo, o zmenkách nikto iný nevedel a nie je o nich žiadna zmienka ani v účtovníctve samotnej televízie. Znalkyňa okrem toho označila Ruskove podpisy za falošné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.