Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 15:30

"Niektoré komisie boli lenivé." Odborník vysvetlil, ako môže PS/Spolu uspieť so sťažnosťou na voľby

O tom, aké kroky môže podniknúť Ústavný súd v prípade možnej ústavnej žaloby spojenej s parlamentnými voľbami, sme sa rozprávali s právnikom z katedry ústavného práva Vincentom Bujňákom.

"Niektoré komisie boli lenivé." Odborník vysvetlil, ako môže PS/Spolu uspieť so sťažnosťou na voľby
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Môže na základe podnetov na internete vyhlásiť Ústavný súd voľby za neplatné?
Priznám sa, že som tu nenatrafil ani na jeden podnet, kde by niekto tvrdil, že jeho hlas pre stranu alebo koalíciu nebol započítaný, ale všetci tam majú výhrady kvôli preferenčným krúžkom. Aj v momente, keby ste zozbierali ako sťažovateľ niekoľko desiatok podnetov, tieto krúžky nemajú spôsobilosť zmeniť výsledok volieb, pretože tie sa môžu aplikovať len vtedy, keď sa dostali cez volebný prah. Nepredstavovalo by to teda dôvod, aby sa vyhlásila neplatnosť volieb.

​Mohlo by sa to stať relevantným vtedy, keby sťažnosť podala tá strana, ktorá sa dostala cez volebný prah a má pochybnosti o tom, či osvedčenie o zvolení za poslanca a následne sľub sa uskutoční k osobe, ktorá skutočne dostala ten najvyšší počet preferenčných hlasov. Pokiaľ sa teda nenazbierajú dôkazy o tom, že neboli započítané hlasy priamo pre koalíciu alebo nejakú stranu, tak to nie je dôvod pre Ústavný súd, aby vyhlásil voľby za neplatné.

Čo s podnetmi Slovákov, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a neboli im doručené hlasovacie listy včas?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.