Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 12:05

Vo štvrtok má pokračovať pojednávanie s Kotlebom, za šeky mu hrozí osem rokov

Marianovi Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa Honza nedá vyriešiť podmienečným trestom.

Vo štvrtok má pokračovať pojednávanie s Kotlebom, za šeky mu hrozí osem rokov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vo štvrtok (5. 3.) má pokračovať proces s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom pre jeho kontroverzné šeky na 1488 eur. Pojednávanie pokračuje po tom, ako sa Kotleba ospravedlnil zo stredajšieho termínu, ospravedlnenie však na štvrtok neplatí.

Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

​Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Ružena Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu, než uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz.

Teda, že by ho mohla súdiť zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a nielen za prejav sympatie k hnutiu.

V tomto prípade by nebolo možné obžalovanému uložiť peňažný ani podmienečný trest. Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa Honza nedá vyriešiť podmienečným trestom.

Samosudkyňa Sabová odročila po žiadosti obžalovaného pojednávanie na 4. a 5. marca, čiže až po parlamentných voľbách. Kotleba ju o to žiadal aj preto, aby nebolo možné považovať konanie za politické.

Prokurátor dôvod na odročenie nevidel, ale súhlasil s ním preto, aby sa aj on mohol pripraviť na novú možnú kvalifikáciu skutku.

Prokurátor Honz podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka. Kotleba sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Číslo 1488 považuje ÚŠP za extrémistickú symboliku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.